Türkiye’de yaşanan Afrika sıcaklarının kişilerde kronik akciğer ve alerjik hastalıkları tetiklediğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uzm Dr. Hacer Ofluoğlu, “Geçen yaza oranla acile ve göğüs polikliniklerine başvurular arttı. Sadece görev yaptığım hastanede bile yapılan alerji, solunum fonksiyon testlerinde yüzde 25-30 artış saptadım. Özellikle şu ana kadar hiçbir akciğer ve alerji sorunu olmayan kişilerde yükselen rakamlar tespit ettik. Bu da yüzde 10 arttı” dedi.

Aşırı sıcak hava dalgaları, yoğun nem, birden gelişen ısı değişimi ve rüzgârla bir gelen tozun kronik akciğer ve alerjik hastalıkları tetiklediğini söyleyen Medicana Çamlıca Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uzm Dr. Hacer Ofluoğlu, “Aşırı sıcaklar bu tür hastalıkların ortaya çıkma olasılığını son yıllarda artırmaktadır. Polenlerin çöl tozlarıyla uzun mesafeler sürüklenmesi, aerosollerin alerjik hastalıkları daha uzun süreler karşımıza çıkarması, sadece polen dönemlerinde ya da mevsimsel alerjik dönemlerde değil yılın farklı mevsimlerinde de artık ortaya çıkma ve karşılaşma olasılığımızı artırmaktadır. Sıcaklıkların ve nemin artışı, kronik akciğer hastalıklarında da solunum yollarında mukozanın ısınması ve öksürük semptomlarına yol açıyor” açıklamasında bulundu.

“ÇÖL TOZLARIYLA SÜRÜKLENEN POLENLER SAĞLIKLI AKCİĞERİ BİLE ETKİLİYOR”

Uzm Dr. Ofluoğlu, “Sağlıklı bir solunum yapabilmemiz için ortamda istenilen nem düzeyi yüzde 30 ila 50’dir.Son yıllarda artan nem düzeyleri ise öksürük, nefes darlığı, hırıltı, alerjik limit belirtilerinde kötüleşme yani özellikle hapşırık ve burun tıkanıklığı vakalarında artışa neden olmuştur. Bunlar mukoza üzerinde ısınma, nemin yapmış olduğu mukozal hasar, mukoza miktarlarının artışı ve mukus kıvamının koyulaşması nedeniyle bu tür belirtileri hastanın akciğerde daha fazla hissetmesine yol açmaktadır. Çöl tozlarıyla sürüklenen polenler, mantar sporları, virüsler, bakteriler uzun süre havada asılı kalabiliyor. Sağlıklı akciğerde dahi solunumsal semptomları artırabiliyor. Bunun yanında özellikle kronik akciğer sorunu olanlarda bu tür semptomların şiddetlenmesine ve acil başvurularının artışına neden oluyor” dedi.

Önceki İçerikÖlümcül beyin anevrizmasıyla ilgili yeni keşif
Sonraki İçerik‘Düzenli yüzme ile omurgayı desteklemek ve postürü düzeltmek mümkün’