Razan al-Najjar. 20 yaşındaydı. Sadece 20. Filistinli bir doktordu. 10 hafta önce Gaziler tarafından başlatılan ‘Büyük Dönüş Dönemi’nin barışçıl gösterileri sırasında yaralılara yardımcı oldu.

 İsrailli askerler ölümcül silahlarla karşılık verdiler ve on haftalık protestolar sırasında 118 Filistinli protestocu şehit oldu ve yüzlerce kişi daha yaralandı. Güzel, canlı ve parlak 20 yaşındaki bir hemşire olan Razan el-Najjar, yürüyüş boyunca yaralı protestoculara yardım etmeye gönüllü oldu. Yaklaşık bir ay önce, bir röportajda, “Bu işi gönüllü olarak yapıyorum. Bunu insanlık için Allah (Allah) için yapıyorum. Ben ölene kadar insanlara yardım edeceğim ve bundan gurur duyuyorum. ”

1 Haziran Cuma günü, Razan, Khan Yunis’in protestoları sırasında görev başındaydı. Beyaz palto giyiyordu. Bir doktor olduğu ve sağlık çalışanı olduğu çok açıktı. Yaralı bir protestocuya doğru koşuyordu. İftardan bir saat önce (hızlı yemek) ve nişanlanmadan bir ay önce, aniden sırtına düştü. Belki de bir merminin göğsünü deldiğini bile bilmiyordu. Kar beyazı palto kırmızıyla kaplıydı. Nişanlısı harap edildi. Annesi harap oldu. Gururlu babası harap edildi. Gazze’deki bir törenle şehitlerini gömdüler. Tıpkı bunun gibi, Razan Büyük Geri Dönüşün 119. şehidiydi. Kayıtlara ve istatistiklere “119. şehit” olarak dahil edildi.

Tanıklar, merminin 100 yüz metre uzağa vurulduğunu söylüyor. Tetikleyiciyi çektiği miscreant’ın Razan’ın bir doktor olduğunu ve beyaz bir palto giydiğini fark etmesi imkansızdır. Razan, kasıtlı ve keyfi olarak, iğrenç İsrail ordusunun aşağılık bir keskin nişancı tarafından öldürüldü.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hiç kimse İsrail ordusu tarafından bir ilacın keyfi olarak öldürülmesine dikkat etmedi. Birleşmiş Milletler, hiçbir şey yapmadılar ama daha az bir deklarasyon yayınladılar. Sivil toplum örgütleri ne olduğunu fark etmemişti. The New York Times gibi Batılı uluslararası medya örgütleri, “Gazze Protestounda Öldürülen Filistinli Kadın” gibi başlıklar ile neredeyse alay konusu bir hikaye yayınladı.

Tabii ki İsrail bu olayla ilgili en küçük baskıyı hissetmiyordu; “Göreceğiz” dedi ve konuya bir kapak koydu.

Hemşire Razan, Gazze’de geniş bir açık hava hapishanesinde doğdu. Zorluk, yoksulluk ve bombalama olaylarında büyüdü. Tüm zor koşullara rağmen, bir eğitim aldı ve hemşire oldu. Görünüşe göre protestolara katılımı bazıları tarafından onaylanmadı. Ayrıca, insanlar sık ​​sık şikayet etmek için babasına gittiler. Ama tüm bu olumsuz sözleri görmezden geldi. Babasının onunla ne kadar gurur duyduğunu ifade etti. “Kadın protestocular yaralanırsa kim yardım edecek?” Ve “Kadınlar erkeklerden daha güçlü” dedi. Protestolara katıldı, ilk günden itibaren ülkesi için gönüllü çalıştı. Hemşire Razan, Filistin’in mücadelesini başından beri omuzlarında taşıyan cesur Filistinli kadınlardan biriydi.

Hemşire Razan’dan kalan her şey bir kaç fotoğraf ve video. Hemşire Razan, kırmızı başörtüsü, beyaz ceketi, parlak gözleri ve cesur duruşuyla Filistin davasındaki unutulmaz yerini aldı.

Hemşire Razan da bitmemiş bir yaşamı ve asla takmayacağı nişan yüzüğünü geride bıraktı.

Razan al-Najjar sadece 20 yaşındaydı. Onu bilinçli ve keyfi bir şekilde vurdular. 118 kişi vurmuştu ve kimse itiraz etmemişti, bu yüzden birbirlerini vurdular. Cuma günü 20 yaşındaki fakir bir hemşireyi Ramazan ayında, iftardan 10 dakika önce ve nişanlanmadan bir ay önce öldürdüler.

Mayıs Hemşire Razan huzur içinde yatsın. Bizim en derin başsağlığımız ailesi, Filistin ve Filistin davasını destekleyen herkes. Hemşire Razan’ı, güler yüzle, umut ve yaşamla dolu ve onun ruhuyla asla unutamayacağız. Allah onu korusun…

Önceki İçerik24 Haziran seçimlerinde ‘sosyal politikalar’ tartışılıyor
Sonraki İçerik24 Haziran’da Kürtlerin tutumu ne olacak?