Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı muadili Mike Pompeo, Ankara ile Washington arasındaki gerginliğin nasıl hafifletileceğine dair bir anlaşmanın ayrıntılarını konuşmak üzere Washington’da bir araya geliyorlar.

Türk ve ABD delegasyonları tarafından daha önce tartışılan ana mesele, Türkiye’nin kuzeyi üzerindeki sınır bölgesi boyunca PKK’ya bağlı Halk Koruma Birlikleri (YPG) militanlarının, özellikle de küçük Manbij kentine vurgu yapmasıdır.

Amerikan gözetimi ve her şeyden önce verilen destekle, YPG militanları şehri 2016 ortalarında Daesh’ten aldı ve o günden beri orada bulundu. Ankara’nın güçlü itirazlarına rağmen şehir YPG işgali altında. Türkiye, Manbij’i ele geçiren YPG militanlarına şiddetle karşı çıktı ama o zamanlar, Amerikalılar, militanların şehirden çekilip Fırat Nehri’nin doğusuna ilerleyeceği konusunda Ankara’ya söz verdi.

Yine de, Amerikalılar sözlerini tutmuyordu – Amerikan medyasının ABD kamuoyundan saklandığı bir gerçek.

YPG militanlarını şehri terk etmeleri için cesaretlendirmek yerine, YPG’nin savunmasını güçlendiren ABD, onları korumak için kendi güçlerini gönderdi ve bu da Türkiye için bir sorun haline geldi.

Türkiye, Nisan ayında Afganistan’ın Suriye’deki yerleşim bölgesinde YPG’nin varlığını sona erdirdi ve Serbest Suriye Ordusu (FSA) yardımıyla bölgeyi devraldı. Ülke şimdi dikkatini Manbij’e çevirdi.

Türkiye, PKK’ye bağlı YPG militanlarının bir güvenlik tehdidi olduğunu ilan etmiş ve bu nedenle de yalnızca Manbij’i değil, Türkiye’yi sınırlayan tüm bölgeleri – Fırat Nehri’nin doğusundan Irak sınırına kadar uzanan bir alanı – terk etmelidir.

Amerikalılar, Afrin operasyonunda Türk başarısından rahatsız oldular ve Ankara’nın iş anlamına geldiğini anladılar. Böylece iki taraf patlayıcı bir durumun nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda konuşmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kuzey Suriye’deki durumu görüşmek üzere eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile birlikte saatlerce oturdu. Bu, Manbij karmaşasını tasfiye etmek ve sonunda Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri normale döndürmek için yeni bir süreç başlattı.

Ancak, Başkan Donald Trump’ın Twitter üzerinden Tillerson’u kovmasıyla bu süreç sıkıştı. Süreç şimdi Mike Pompeo ile ofisten devam edebilir.Yani, Pompeo, Çavuşoğlu’nun bir anlaşmaya varması ve YPG militanlarını Manbij’den çekmesi için hevesli mi? New York Times, 1 Haziran baskısında, Amerikan birliklerinin geri çekilebileceği yönündeki haberlere atıfta bulunarak, “Haberin sizi rahatsız etmesine izin verme” başlıklı YBG militanlarına bir Amerikan kaptanını aktardı. “Tüm söylentiler.”

Pompeo ve Çavuşoğlu arasındaki görüşme, özellikle de görüşmelerden sonra ABD tarafından çıkacak açıklamalar, gerçekten neler olduğuna dair bir ipucu verecektir. Şimdiye kadar Amerikalılar Manbij’in üzerinde anlaşma olmadığı konusunda ısrar ediyorlardı.

Çavuşoğlu’nun 24 Haziran seçimlerinde Parlamento adayı seçildiği için dışişleri bakanı olarak görevden ayrıldığı açıktır. Çantada sıkışmış olan Manbij’in başarısıyla yola çıkmak istiyor.

Yine de, Amerikalıların geçmişte Manbij üzerindeki performansları ve hala PKK’ya bağlı militanları Suriye’de desteklemede nasıl ısrar ettikleri, konuya azami ihtimam gerekip gerekmediğini merak ediyor.

Açık olan tek şey, Manbij halkının PKK-müttefiki işgalcilerini topraklarında istememesi ve Türkiye’nin, özellikle sınır bölgelerinde, kuzey Suriye’den PKK ve bağlı kuruluşlarını temizlemeye başlamasıdır.

Önceki İçerik55 yıllık vize serbestleştirme tartışması
Sonraki İçerikAvrupa medyası güçlü bir Türkiye’den korkuyor