29 Mayıs 1993 gecesi, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Solingen’deki Untere Werner Caddesi’ndeki bir Türk ailesinin evine aşırı sağcı bağları olan dört genç Alman erkeği ateş açtı.

Aslen Amasya ilinden olan Genç ailesine yönelik bu kundaklama saldırısı, 25 yıl geçmesine rağmen Almanya’da veya Türkiye’de ırkçılığın ne kadar tehlikeli olduğunu ve olayın unutulmadığını gösterdi.

Kundaklama sırasında Gülsün İnce (28), Hatice Genç (18), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ve Gülistan Öztürk (12) alevler içinde öldü, 15 yaşındaki Bekir Genç ve 3 yaşındaki Güldane İnce, ağır yaralanmalarla atlatıldı. Üç hafta boyunca komada kalmış ve bugüne kadar 24 ameliyat geçirmiş olan Bekir Genç tedavisi yıllardır devam etmektedir.

Saldırıyı düzenleyen dört neo-Nazi erkeği mahkum edilmiş ve hapis cezasına çarptırılmış olsa da, iki kişi kısa bir süre sonra iyi bir davranış için serbest bırakılmışlardır. Mahkeme ayrıca, dört erkeğin, vücudunun yüzde 36’sından fazlasını yakan Bekir Genç için tazminat ödeyeceğini de kararlaştırdı. Ancak karar, ikisinin cezaevinde bulundukları için ödeme yapamadıkları için gerçekleştirilemezken, serbest bırakılan erkeklerin yerlerinden biri belirlenemedi.

Her yıl, bu saldırının kurbanlarını anıyoruz ve ırkçılığı kınıyoruz. Törenin başlangıçta Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nda yapılması planlanan bu yılki anma töreni, özellikle anlamlı bir hal aldı. Fakat ne yazık ki, bu plan Yeşiller ve Sol tarafından yönetilen ve bazı Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyeleri tarafından desteklenen propaganda sonucunda iptal edildi. Plana karşı çıktılar, çünkü Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu törene katılacak ve “etkinlik sırasında seçim propagandası yapacak” dedi. Bu nedenle, bu iğrenç ve asılsız iddia nedeniyle, Devlet Meclisi’nde anma töreni düzenlenemedi.

Böylece etkinlik Çavuşoğlu’nun katılımıyla Solingen’de gerçekleşiyor. Tabii ki, seçim propagandası yapmak için törene katılmıyor. Aksine, AB değerlerini kucaklamak ve ırkçılığı lanetlemek için şehre geldi. Dahası, tüm dünyaya, Türkiye’nin ırkçı saldırılara maruz kalan vatandaşlarını unutmadığını ve yalnız bırakmadığını bir kez daha gösterecektir.

Solingen kurbanlarını hatırlamaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Vatandaşlarımız, evleri, birliktelikleri

– s, işyerleri ve camiler son zamanlarda neo-Naziler ve PKK terörist grubu tarafından giderek artan sayıda saldırıya maruz kaldı.

Sütunlarımı okuyan insanlar, sunduğum istatistiklerin tehdidin çekiciliğini resmettiğini hatırlayabilirler. Ayrıca, daha önce böyle ırkçı saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızın deneyimlerini aktardım.

Almanya’da önümüzdeki 24 Haziran seçimleri için seçim propagandası yasak olsa da, muhalefet partileri seçim toplantılarını ve toplantılarını özgürce organize edebilirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) örgütleri ülkede kısıtlanıyor.

İşte en son örnek. Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 3 Haziran’da Almanya’nın Bergisch-Galdbach kentinde bir konuşma yapması bekleniyor.

Alman yetkililer bu olaya CHP için cevap verecekler. Şimdiye kadar, ülkede çok sayıda CHP olayını kabul ettiler. Bu sefer ne olduğunu göreceğiz.

Daha da önemlisi, Türkiye’de binlerce insanı öldüren ve son zamanlarda Almanya ve Belçika’da Türklere ait camileri, dernekleri ve mahalleleri yüksek saldırılara uğratan PKK terör örgütü PKK yanlısı halkların seçim propagandasını yapıyor. Demokrat Parti (HDP).

Geçtiğimiz Cumartesi günü Köln’de düzenlenen bir miting, açıkça bir PKK örgütü idi. Türkiye, mitinge sert tepki verdiği için, Köln polisi HDP milletvekilleri ve adaylarının konuşmasını son anda kısıtladı. Ancak diğer konuşmacılar ayrıca açık HDP propagandası yaptılar. Ayrıca, PKK yanlılarının terör propagandasına karışmasını önlemek için, mitingin organizatörleri HDP dışındaki herhangi bir grubu simgeleyen bayrak ya da pankartların taşınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarı bile, bu mitingin arkasında kimin olduğunu kanıtlamak için yeterliydi.

Görüldüğü gibi, sadece AK Parti’nin kısıtlandığı çift standartlı uygulamalara maruz kalıyoruz. Almanya’da seçim kampanyaları için bir yasak varsa, tüm siyasi partiler için olmalıdır. Fakat ne yazık ki, bunun uygulamada böyle olmadığını görüyoruz. Türk kökenli Almanlar bu durumdan çok kaygı duyuyorlar, ancak bu çifte standartlar kararlılıklarını pekiştiriyor. Dolayısıyla, AK Parti’nin Almanya’daki kısıtlamalarının partinin oy oranını arttıracağı hiç kuşkusuz.

Önceki İçerikTürkiye’nin ekonomi politikasında belirsizlik yok
Sonraki İçerik8 FETÖ’cü ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı