Erdoğan’ın kampanyası, Türk halkına ülkedeki yeni yönetim sistemi ile daha parlak bir gelecek ve güçlü bir demokrasi için yeni bir başlangıç ​​vaat ediyor.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki seçim manifestosunu açıkladı ve halkı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) parlamento adaylarına tanıttı. 2002’den bu yana, iktidar partisi seçim kampanyalarını az sayıda önemli kavram etrafında oluşturdu. Bu kez AK Parti liderliği “Güçlü Parlamento”, “Güçlü Hükümet” ve “Güçlü Türkiye” yi kabul etti. Ana kampanyanın sloganları ise, “Türkiye’nin Zamanı” ve “AK Parti Yapabilir” ini içeriyor. Manifesto’nun gücüne çok önem verdiği noktasını kaçırmak imkansız. Bununla birlikte, 2018 metni ile önceki versiyonlar arasındaki bariz fark, Türkiye’nin en son manifestosunun Türkiye’deki hükümet sistemindeki değişiklikleri yansıtmasıydı. bir başkanlık sisteminin kabul edilmesi. Erdoğan her seferinde yeni bir şeyle seçmenlerin önünde görünmenin bir yolunu bulur. 24 Haziran seçimlerinin öncesinde, güçlü bir Parlamentoya duyulan ihtiyacı vurguladı ve Parlamentonun birçok üyesini iddiasını desteklemesi için aday gösterdi.

Bir cümlede cumhurbaşkanının seçim bildirgesi, “güçlü bir Türkiye için zamanın geldiğini” öne sürüyor. Erdoğan’ın adresi tutkulu bir ihmalkarlıkla başladı, sektörel hedeflere odaklanarak devam etti ve 146 projenin sunumuyla sona erdi. 2002, 2007, 2011 ve 2017 manifestoslarına kıyasla, en son baskının çok daha güçlü olduğunu söylemek mümkündür. Bu, 16 yıllık iktidarın yanı sıra ülkenin hükümet sistemini yeniden yapılandırma isteğinin özgüvenini ve deneyimini yansıtıyordu.

Gelecek için vizyonunu sunmanın yanı sıra, cumhurbaşkanı bireysel sektörlerle ilgili kamuya açık sözlerle ve çok detaylı olarak paylaştı. Tabii ki, manifesto kendisi nükleer santraller, havaalanları, otoyollar, barajlar, hızlı tren ve savunma projeleri dahil olmak üzere megaprojelerle doludur; ama iki şey özellikle kayda değerdi.

Birincisi, Erdoğan 2002’den beri savunduğu “güçlü demokrasi” ye vurgu yaparak, reformlara ve demokratikleşmeye olan bağlılığını yineledi. Öğrenim kurumlarına hukuki statü vermeyi vaat ettiği ve Alevi ibadet evlerine bu yaklaşımı yansıtıyordu.

İkinci olarak, Türkiye’nin değişen sosyal dinamikleri doğrultusunda çevre, kentleşme, eğitim ve sağlık ile ilgili bir dizi “mikro proje” uygulamaya koymuştur. İstanbul ve diğer büyükşehir bölgelerinde ulusal bahçe parkları oluşturma taahhüdü bir noktada. Atatürk Uluslararası Havalimanı’nın yerine, Green Park’ın yerine – daha büyük – Central Park ve Hyde Park’ın yerini alması planının oldukça kayda değer olduğunu söylemeye gerek yok.Erdoğan, eski ve gelecekteki projelerini yürütme başkanı ve eskiden bahsederken gözle görülür bir şekilde heyecanlandı. ülke çapında şehirler hakkında geniş bilgi sahibi belediye başkanı. Kampanya taahhüdünün kapsamı, AK Parti’nin eylem ve kamu hizmetlerine tam olarak bağlı kaldığını gösterdi. Nitekim cumhurbaşkanı kendisi olduğunu iddia etti ”

AK Parti’nin 360 sayfalık manifesto’nun ekonomi ve dış politika hakkındaki bölümleri dengeli analizlere dayanıyor. ABD’nin son aylarda terfi ettiği korumacılık fikrini reddediyor. Bunun yerine, hareket serbest ticaret ve yabancı yatırıma dayanan açık bir ekonomiye olan bağlılığını yinelemektedir. Aynı zamanda, üretim yoluyla kırılganlığı ele almak ve borçlanma ihtiyacını azaltmak isteyen bir “ulusal ekonomi” fikrini yansıtmaktadır.

Dış politikayla ilgili olarak, AK Parti’nin Türkiye’nin AB üyeliğini “stratejik bir hedef” olarak görmesi, ABD’yle gerginliği tırmandırmayı ve Rusya ile samimi ilişkileri sürdürmeyi amaçlamaktadır. Bütün bu hedefler, “Türkiye merkezli çok boyutlu dış politika” fikrine uymaktadır. Açıkçası, hareket burada sağlıklı bir denge kurmaya gayret ediyor: Ulusal güvenliği, terörle mücadele ve mültecilerin insani muamelesini bir araya getiriyor. Son olarak, küresel adalet ihtiyacını vurgulamak için “dünyanın beşten büyük” olduğunu hatırlatır.

Sonuç olarak Erdoğan, Türk hükümetini ülkenin yeni hükümet sistemi altında farklı ve daha iyi bir başlangıç ​​yapmak için ona katılmaya davet etti.

Önceki İçerikABD-AB ticaret savaşları
Sonraki İçerikErdoğan’ın ‘prompter kazası’