Apple, yeni işletim sistemi iOS 16’nın bir parçası olarak şimdi satın al sonra öde (BNPL) hizmeti planlıyor.

Apple Pay Later, ABD’deki kullanıcıların bir satın alma maliyetini faiz veya ücret ödemeden altı hafta boyunca dört ödemeye yaymalarını sağlayacak.

Bu, iMessage’ları düzenleme yeteneği ve kötü niyetli ilişkilerde bulunan insanlara yardımcı olmayı amaçlayan bir özellik de dahil olmak üzere bir dizi yeni iPhone özelliğinin bir parçasını oluşturur.

Özellikler, firmanın yıllık geliştiriciler konferansı olan WWDC’de açıklandı.

Şu anda Birleşik Krallık’ta düzenlemeye tabi olmayan BNPL hizmetleri, düşük gelirli gruplar tarafından kullanılma biçimleri nedeniyle eleştirilmiştir.

Yeni iOS 16 özellikleri

Sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS 16’nın yeni sürümü, iPhone’a bir dizi ek özellik getirecek.

iPhone kilit ekranında önemli bir değişiklik olacak ve kullanıcılar artık arka plan resmini değiştirmekten fazlasını yapabilecek.

Saatin nasıl kilitlendiğini değiştirmek ve şu anda Apple Watch’ta mümkün olduğu gibi hava durumu, kullanıcının aktivite zilleri ve daha fazlası hakkında bilgi göstermek için widget’lar sunmak mümkün olacak.

Bu aynı zamanda, farklı işlevlere sahip farklı kilit ekranları arasında seçim yapma becerisini de sunacaktır – örneğin, aktivite monitörleri olan egzersiz için bir kilit ekranı.

Diğer önemli duyurular arasında, Apple’ın Mesajlar uygulaması kullanılarak gönderilen iMessage’ları düzenleme ve “göndermeyi geri alma” yeteneği ve Apple’ın Güvenlik Kontrolü olarak adlandırdığı bir özelliğin tanıtımı yer alıyor.

Güvenlik Kontrolü’nün, kullanıcılara telefonlarında başka birine verilen tüm izinleri görüntüleme ve hızlı bir şekilde kaldırma yeteneği vererek “küfürlü ilişkilerdeki bireyleri korumayı” amaçladığını söylüyor.

Bu, diğer kişilerin şifrelere erişiminin kaldırılmasını ve Telefonumu Bul’u içerir.

Apple, bunun ayrıca, insanların tüm cihazlarda iCloud’dan çıkış yapmasına ve yalnızca bir cihazın mesaj gönderip almasına izin veren bir “acil durum sıfırlaması” içerdiğini söyledi.

Apple, bu özellik için çevrimiçi olarak övüldü, bir kişi bunun ” pek çok kişiye yardımcı olacağını ” söyledi ve Electronic Frontier Foundation’daki Siber Güvenlik direktörü bunu “yakın partner istismarından kurtulanlar için iyi bir şey” olarak nitelendirdi.

Önceki İçerikIngiltere Savunma Bakanlığı, hükümetin ilk kuantum bilgisayarını satın aldı
Sonraki İçerikMaymun Çiçeği Afrika dışındaki vakalarda üç haftada 780’e yükseldi