Fransız dergisi, 19 yaşındaki Maryam Pougetoux’un saldırgan karikatürünü sunuyor.

Fransız dergisi Charlie Hebdo, Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde, Maryam Pougetoux’da, Öğrenci Birliği Lideri’ni nefret dolu bir fotoğrafla hedeflemiştir.

Dergi kapağı, başörtüsü takan genç bir Müslüman kız olan 19 yaşındaki Pougetoux’un saldırgan bir karikatürüne sahipti. Karikatür öfkeyi yaktı ve hiciv dergisinin İslam’a ve Müslümanlara karşı kötü muameleye maruz kaldığı son olaydı.

Charlie Hebdo dergisinin bir çok eleştirmeni, sosyal medyaya öfkelerini seslendirdi.

“Bu sabah utanıyorum. #CharlieHebdo’nun kapağını görmek utanıyorum. Benim yaşımdaki genç bir kadına uyguladığı şiddetten utanarak onun fikirlerini ve inançlarını kabul etme cesareti var. Ülkemizin muhafazakâr saçmalıklarının ırkçılığa ve cinsiyetçiliğine kim karşı çıkıyor, ”diye bir kullanıcıyı tweetledi.

Fransız politikacı Alexis Corbière de kapağı eleştirdi. “Bu kapak iğrenç” dedi. Bir başka Fransız siyasetçi olan Aurélien Taché de Pougetoux’u savundu: “Ben hemen hemen her şeyin üzerinde bireysel özgürlükler koydum. Bu, başörtüsü takan Müslümanlarımız dahil herkes için geçerlidir. Maryam ilerici meselelerle uğraşıyor. Onun başörtüsü taktığı, siyasetle ilgisi olmayan kişisel bir seçim. ”

Dergi kapağı, Fransız İçişleri Bakanı Gerard Collomb, önerilen eğitim reformları hakkında öğrenci protestolarını tartışan bir belgeselde görüldükten sonra Fransız televizyonunda başörtüsü ile Pougetoux’u eleştirdiği için geldi.

Collomb, genç Müslümanların kültürel bir savaş aradıklarını açıkça belirtti ve Pougetoux, başörtüsünün siyasetle hiçbir ilgisi olmadığını ve kişisel inançtan kaynaklandığını söyledi.

Önceki İçerikSuriye’de PKK/YPG’ye karşı protesto
Sonraki İçerikYunanistan’a kaçmaya çalışan 26 FETÖ şüphelisi tutuklandı