Üst düzey bir Türk yetkili 6 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan dönüm noktası niteliğindeki serbest ticaret anlaşmasının , Avrupa Birliği Gümrük Birliği’nin birçok cephede geride kaldığını gösterdiğini söyledi.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak sanal bir toplantıda yaptığı açıklamada, Ankara ile Londra arasında geçen hafta imzalanan anlaşmanın gümrük birliğini güncellemek için bir model olabileceğini söyledi .

Brexit’e rağmen İngiltere’nin Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırladı.

Türkiye ve AB ilişkilerine değinen Erdoğan, siyasi konuların iş insanlarını etkilediğini ve üyelik müzakerelerinin fiilen durma noktasına geldiğini söyledi.

“Zaman zaman yaptırım açıklamaları da bizi üzüyor” dedi.

Ayrıca, AB ile Türkiye arasındaki mevcut gerilimlerin her iki taraftaki tüccarların maliyetlerini tahmin ettiğini söyledi.

Huzurlu çözüm

Türkiye’nin AB kalıcı temsilcisi Mehmet Kemal Bozay, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorunlarının sadece Türkiye-AB ilişkilerini değil, bloğun stratejik vizyonunu da belirleyeceğini söyledi.

Yetkili, AB’nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorunlarına yönelik barışçıl çözümleri görmezden geldiğini kaydetti.

Geçtiğimiz Aralık ayında düzenlenen zirvede, bazı ülkeler Türkiye’ye yönelik bir haksızlığın uluslararası hukuka saygı için belirlenen emsali zedeleyebileceğinin altını çizdi.

Ayrıca Türkiye’nin keşif tartışmalarına başlamaya çalıştığını ancak karşı tarafın reddettiğini söyledi.

Önceki İçerikTürkiye 2020’de 83 ülkeye çiçek ihraç etti
Sonraki İçerikEndonezya, düşen uçağın kara kutularını araştırmaya devam ediyor