Küresel enerji yatırımı, yenilenebilir kaynaklar ve enerji verimliliği sayesinde 2022’de %8 büyüyecek

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Çarşamba günkü son raporuna göre, küresel enerji yatırımının 2022’de esas olarak temiz enerjideki artış nedeniyle %8 artarak 2,4 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Temiz enerji yatırımının 2022’de 1,4 trilyon doları aşması bekleniyor.

IEA, cesaret verici olsa da, bu yatırım büyüme seviyesinin bugünün enerji krizinin çoklu boyutlarıyla başa çıkmak için hala yeterli olmaktan uzak olduğu konusunda uyardı.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “yüksek fosil yakıt fiyatlarının tüketiciler üzerindeki baskısını hafifletmek, enerji sistemlerimizi daha güvenli hale getirmek ve dünyanın iklim hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlemesini sağlamak için” temiz enerji geçişlerini hızlandırmak için büyük bir yatırım artışı gerekiyor. söz konusu.

Ajans, yatırımcıları harcamalarını hızlandırmaktan alıkoyan şeyin, “harcamalardaki genel artışın neredeyse yarısının, işçilik ve hizmetlerden çimento, çelik ve kritik mineraller gibi malzemelere kadar olan yüksek maliyetlerin bir yansıması” olduğunu söyledi.

2022’de 200 milyar dolarlık ek sermaye yatırımının neredeyse yarısının yüksek maliyetler tarafından tüketilmesi muhtemel.

Raporda, sürdürülebilir toparlanmayı destekleyecek kamu fonlarının kıt olduğu, politika çerçevelerinin genellikle zayıf olduğu, ekonomik bulutların toplandığı ve borçlanma maliyetlerinin arttığı ve bunların hepsinin sermaye yoğun temiz teknolojilerin ekonomik çekiciliğini azalttığı belirtildi.

Bu arada, küresel petrol ve gaz sektörü gelirinin 2022’de 4 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Büyük petrol ve gaz şirketlerinin harcamalarını çeşitlendirmek için daha fazlasını yapmaları gerekiyor, IEA temiz enerji yatırımlarının dünya çapında petrol ve gaz şirketlerinin sermaye harcamalarının yalnızca yaklaşık %5’ini oluşturduğunu ve bu rakamın 2019’da %1’e çıktığını söyledi.

IEA’ya göre, temiz enerji yatırımları 2015 ile 2020 arasında yılda %2 büyüdü ve 2020’den bu yana büyüme hızı önemli ölçüde hızlanarak %12’ye ulaştı.

Solar PV, piller ve elektrikli araçlara yapılan harcamalar artık 2050 yılına kadar küresel net sıfır emisyona ulaşılmasıyla tutarlı oranlarda arttığından, daha temiz ve daha güvenli bir enerji geleceği için verilen mücadelede her şey kaybedilmiyor.

Önceki İçerikAfganistan’ı sallayan depremde 1000’den fazla kişi öldü, 1.600 kişi yaralandı
Sonraki İçerikKherson’da karşı saldırı ‘oldukça başarılı