Alman hükümet sözcüsü, ifade özgürlüğü açısından kalıcı olarak askıya alma sorunlu olduğunu söyledi.

Alman hükümeti Pazartesi günü Twitter’ın ABD Başkanı Donald Trump’ı kalıcı olarak yasaklama kararını eleştirdi.

Başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Şansölye Angela Merkel’in sözcüsü, sosyal medya platformlarının sahte haberlerle mücadelede büyük sorumluluk taşıdığını, ancak ifade özgürlüğünü korumanın öneminin de altını çizdi.

Steffen Seibert, “Bu temel hakka, sosyal medya platformlarının yönetiminin bir kararına göre değil, yasanın öngördüğü ve yasa koyucular tarafından belirlenen sınırlar dahilinde müdahale edilebilir” dedi.

“Bu açıdan bakıldığında şansölye, ABD Başkanı’nın hesabının kalıcı olarak askıya alınmasının sorunlu olduğunu düşünüyor.”

8 Ocak’taki Twitter, ABD başkanının hesabını, bir Trump destekçisi çetesinin ABD Kongre Binası’na saldırarak en az beş kişinin ölümüne neden olmasından iki gün sonra askıya aldı.

Bir açıklamada, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve bunların etrafındaki bağlamı yakından inceledikten sonra, hesabı daha fazla şiddet kışkırtma riski nedeniyle kalıcı olarak askıya aldık” denildi.

Trump, destekçilerinin çoğu tarafından Kongre’nin Başkan tarafından seçilen Joe Biden’in seçim zaferini onaylama yeteneğini durdurmaya teşvik etmekle suçlanıyor.

Önceki İçerikAB, Türkiye ile işbirliğine dayalı ilişkiler istiyor
Sonraki İçerikRusya, Azerbaycan, Ermenistan üçlü görüşmesi başladı