NATO başkanı İsveç ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İsveç başbakanının Stockholm’ün Türkiye’nin endişelerini gidermeye hazır olduğunu doğruladığını söyledi.

Başa gitmek

Dünya

Başbakan, İsveç’in Türkiye’nin endişelerini ‘çok ciddiye aldığını’ söyledi.

NATO başkanı İsveç ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İsveç başbakanının Stockholm’ün Türkiye’nin endişelerini gidermeye hazır olduğunu doğruladığını söyledi.

AA   PAZARTESİ 17:33, 13 HAZİRAN 2022

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson

2

2

1

İsveç başbakanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Stockholm’ün Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularıyla ilgili endişelerini “çok ciddiye aldığını” söyledi.

Konuk NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Magdalena Andersson, hem İsveç hem de Finlandiya’nın bölge ve Türkiye dahil tüm NATO için güvenlik sağlayıcıları olacağını söyledi.

Stoltenberg ise tüm NATO müttefiklerinin güvenlik endişelerinin ele alınması gerektiğini vurguladı.

NATO başkanı Andersson’ın İsveç hükümetinin Türkiye’nin endişelerini gidermeye hazır olduğunu doğruladığını söyledi.

İsveç, Finlandiya, Türkiye ve NATO arasındaki görüşmeler hakkında soru sorulduğunda Stoltenberg, “Bu görüşmelerin ayrıntılarına girmemin yararlı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Ancak, “İsveç ve Finlandiya’nın terörle ilgili endişeleri somut bir şekilde ele almaya hazır olduklarını belirtiyorlar” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, Finlandiya ve İsveç’i 18 Mayıs’ta NATO’ya katılmak için resmen başvurmaya sevk etti.

Ancak ittifakın uzun süredir üyesi olan Türkiye, ülkeleri YPG/PKK gibi terörist gruplara göz yummak ve hatta desteklemekle ve Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulamakla eleştirerek üyelik tekliflerine itirazlarını dile getirdi.

Önceki İçerikBinance ABD borsası, stabilcoin çöküşü nedeniyle kripto yatırımcısı tarafından dava edildi
Sonraki İçerikİlk Türk hacı grubu Hac için Suudi Arabistan’a geldi