AB liderleri zirvesi Perşembe günü Batı Balkanlar’ın genişlemesiyle başlayacak, savaşın sonuçları gündemde

Bir AB yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, AB liderlerinin yaklaşan iki günlük zirvede Ukrayna ve Moldova’nın aday statüsünü onaylamalarının beklendiğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir AB yetkilisi zirve öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Avrupalı liderlerin Ukrayna ve Moldova’ya aday statüsü vermesini bekliyoruz.”

AB-Batı Balkanlar Zirvesi, Perşembe sabahı AB devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra Sırbistan, Karadağ, Kosova, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bosna-Hersek’ten liderlerin katılımıyla yeniden birleşmeye başlayacak.

AB yetkilisi, müzakerelerde Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonunu kolaylaştıracak AB genişleme sürecindeki olası reformlar üzerinde durulacağını söyledi.

Kaynak, Fransa’nın bir uzlaşma hazırlamasının ardından Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasında bir atılımın da kartlarda olabileceğini belirterek, nihai anlaşma umutlarının Bulgaristan’da şu ana kadar müzakereleri engelleyen siyasi krizin nasıl ortaya çıktığına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Jeopolitik zirve”nin en önemli konusu olarak AB liderlerinin Ukrayna ve Moldova’nın adaylığına yeşil ışık yakmaları bekleniyor.

AB yetkilisi ayrıca, daha sonraki bir aşamada gelişmeler hakkında “(Avrupa) Komisyonundan rapor isteneceği belirli koşullarla Gürcistan’a aday statüsü vermelerinin” muhtemel olduğunu açıkladı.

AB liderleri ayrıca Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım ve Ukrayna’ya destek olasılığının yanı sıra küresel gıda kıtlığına yönelik çözümler hakkında konuşacaklar.

Cuma günü zirve, enflasyon ve artan enerji fiyatları dahil olmak üzere Avrupa ve ekonomi Konferansı’nın sonuçlarıyla ilgili tartışmalarla devam edecek.

Önceki İçerikNuman Kurtulmuş’tan emekli maaşlarına zam açıklaması
Sonraki İçerikİngiliz savunma şefi Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edecek