Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çarşamba günü dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden yöneticilere, inovasyonun Fransız ekonomisine itici bir güç olmasını istediğini, aynı zamanda topluma daha fazla katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi.

Fransız lideri kendini Fransa’nın takılı gençliğinin bir şampiyonu olarak resmediyor ve Fransa’yı teknolojiye ve yapay zekaya daha fazla yatırım çeken bir “başlangıç ​​ülkesi” haline getirmeyi istiyor. Ayrıca, Avrupa’da dijital şirketlerin kaynakta daha fazla vergi ödemesi için çaba sarf ediyor.

Macron konuk listesi Facebook Inc (dahil FB.O ) İcra Mark Zuckerberg, IBM’in ( IBM.N ) Virginia Rometty Intel Corp’un ( INTC.O ) Brian Krzanich Microsoft Corp’un ( MSFT.O ) Satya Nadella ve diğer bir sal kurumsal dünyada büyük isabetçiler.

“Öğle yemeği yok” diye bir fotoğraf çektirmek için Elysee Sarayı’nın merdivenlerinde dizilmiş yöneticilere İngilizce öğrendi. “Bu yüzden sizden bazı taahhütler istiyorum.”

Macron’un da belirttiği gibi IBM, önümüzdeki iki yıl içerisinde blok zincirleme ve bulut bilişim alanlarında Fransa’da yaklaşık 1.400 kişiyi işe alacağını duyurdu.

Ride selamlama uygulaması Uber [UBER.UL] ayrıca, tüm Avrupalı ​​şoförlerine Fransa’da zaten sağladıkları sağlık sigortasının yükseltilmiş bir versiyonunu bağımsız çalışanların ilgisini çekecek ve onların muameleleriyle ilgili eleştirilerin peşinden gitmeyi planladığını belirtti.

Facebook CEO’su, Avrupa Birliği milletvekillerinin sorularıyla yüz yüze geldikten bir gün sonra, Macron, Tech Zürih zirvesinde vergi ve veri gizliliği konusunda Mark Zuckerberg ile bire bir görüşmeler gerçekleştirecek.

Bu görüşmeler açık olacak, bir Elysee yetkilisi toplantı öncesinde söyledi. Macron, France Inc’i sahneye koyarken, aynı zamanda, dijital ciroda bir Avrupa Birliği vergisine ve hem korsanlığa hem de sahte haberlere karşı daha sert bir mücadele için davasını zorlayacak.

Salı günü Zuckerberg, AB milletvekillerinin sosyal ağın veri politikaları hakkında bir ızgaradan geçerek, Avrupa Parlamentosu liderlerinin büyük veri sızıntısı için özür dilemesine karşın çok sayıda sorudan kaçıyor.

Macron, yöneticilere iş dünyasının eşitsizlik ve iklim değişikliği gibi sorunlarla başa çıkmada daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Fransız cumhurbaşkanı, “İyi bir iş yaptığınızda, sadece bir tarafta serbest sürüş yapmak mümkün değil,” dedi.

Önceki İçerikTesla Model 3 kayıtları Kaliforniya’da rakiplerini geride bıraktı
Sonraki İçerikMobil ödeme şirketleri Güneydoğu Asya’da nakit parayla mücadele etmeye çalışıyorlar