Pekin’in son incelemesinde, Çin’in Ant Group, Tencent ve JD.com gibi teknoloji devlerini aşırı borçlanma ve dolandırıcılığı önlemek için tüketici kredisi verilerini paylaşmaya zorlamayı planladığını söyledi.

Plan, uygulanırsa, hükümetin sektöre olan bırakınız yapsınlar yaklaşımını etkili bir şekilde sona erdirecektir. Büyük internet platformları, operasyonları yürütmelerine, riski yönetmelerine ve yeni müşterileri çekmelerine yardımcı olan önemli bir varlık olan verilerini devretmeye direnme eğilimindeydiler.

Halk, merkez bankası da dahil olmak üzere Çinli düzenleyicilerin internet platformlarına geniş kredi verilerini ülke çapındaki bazı kredi kuruluşlarına beslemeleri için talimat vermeyi planladıklarını söyledi.

Halk, Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından yönetilen veya desteklenen kurumların, riskleri yeterince değerlendirmek ve aşırı borçlanmayı önlemek için verileri bankalar ve diğer kredi verenlerle daha geniş bir şekilde paylaşacaklarını söyledi.

Ant ve Tencent yorum yapmaktan kaçındı.

JD.com ve PBOC, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Kişiler, medyaya konuşma yetkileri olmadığı için kimliklerinin tanınmasını reddetti. Tencent ve JD.com’u kredi veri paylaşım düzenlemesine dahil etmeye yönelik düzenleyici teklifin ayrıntıları bildirilmedi.

Plan, teknoloji şampiyonlarının incelemesini keskinleştirmek ve imparatorluk inşasında, özellikle finans sektöründe dizginlemek için son önerilere katkıda bulunuyor; bu değişim, fintech devi Ant’ın Kasım ayında 37 milyar dolarlık halka arzının dramatik çöküşüne yol açtı.

O zamandan beri, düzenleyiciler Ant’ın eski ana ortağı Alibaba’ya bir antitröst soruşturması başlattılar ve fintech şirketine borç verme ve diğer tüketici finansmanı işlerini sarsmasını emretti.

İnternet şirketleri için en son düzenleme önerisi, Pekin’in, tüketici kredileri ve müşterileri bulmak için Ant gibi platformlara aşırı bağımlılığı açısından bankalarda, özellikle daha küçük olanlarda gevşek risk kontrollerine karşı temkinli davranmasıyla ortaya çıktı.

Üst düzey bir düzenleyici, “Küçük bankalar, Ant gibi fintech devleriyle ortak olduklarında genellikle daha zayıf bir konumdadırlar. Kredileri üstlenmek ve riskleri yönetmek için Ant’ın verilerine büyük ölçüde güveniyorlar,” dedi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermeyi reddeden düzenleyici, “Temerrütler gerçekleştiğinde, kayıpların çoğunu üstlenmeleri gerekiyor,” dedi. “Borç verenler için, borç alanlar hakkında daha kapsamlı ve ayrıntılı kredi verilerine daha iyi erişim sağlamak çok önemlidir.”

Müşteri kredibilitesi

En son düzenleyici girişim, büyük olasılıkla teknoloji büyüklerinin kredi işlerinin ölçeğini ve karlılığını azaltacaktır. Şirketler, uygun verileri kullanarak milyonlarca müşteriye erişim karşılığında bankalardan yüksek hizmet ücretleri aldığından, bu alan nakit bir inek.

Ant, süper uygulaması Alipay aracılığıyla, birçoğu genç ve internet konusunda bilgili, kredi kartı olmayan veya bankalarda yeterli kredi kaydı olmayan 1 milyardan fazla insanın verilerini ve şirketin izahnamesine göre 80 milyon tüccarın verilerini topluyor. ve analistler.

Ant, Çin’in en büyük özel kredi derecelendirme platformlarından biri olan Sesame Credit’i, insanları ve küçük işletmeleri Ant bağlantılı hizmetlerin kullanımına göre puanlayan özel algoritmalar ve metodoloji ile çalıştırıyor.

Analistlerin tahminlerine göre, firma yaklaşık 100 bankaya sınırlı borçlu bilgisi sunuyor ve sözde “teknoloji hizmet ücretlerini” alıyor.

İlk halka arz izahnamesi ve PBOC verilerine göre Ant’ın tüketici kredisi bakiyesi, Haziran sonu itibarıyla 1,7 trilyon yuan (263 milyar $) seviyesinde olup, Çin mevduat kabul eden finans kurumları tarafından verilen tüm kısa vadeli tüketici kredilerinin% 21’ini oluşturuyor.

Ant ile karşılaştırıldığında, rakipler Tencent ve JD.com nispeten daha küçük tüketici kredisi işi yürütmektedir.

WeBank’ın 2019 yıllık raporuna göre, Tencent’in özel kredi kuruluşu WeBank, 2015’ten bu yana mikro krediler birimi Weilidai’yi işletiyor ve bu, 2019 sonu itibariyle toplamda 3,7 trilyon yuan’dan fazla değerde 460 milyondan fazla kredi çekişi gerçekleştirdi.

JD.com’un fintech kolu JD Digits, toplam 70 milyon yıllık aktif kullanıcıya sahip olan ve 2020’nin ilk yarısında teknoloji hizmet ücretlerinde toplam 4,4 milyar yuan alan Baitiao ve Jintiao olmak üzere iki platformu çalıştırıyor.

Jintiao, JD Digits’in prospektüsüne göre, geçen yılın aynı döneminde yalnızca 261 milyar yuan değerinde tüketici kredisi sağladı.

Önceki İçerikGerçek Tetris efsanesi ve 7 kez dünya şampiyonu olan Jonas Neubauer’e veda
Sonraki İçerikÇinli telefon üreticisi Oppo, İstanbul tesisi için işçi alımına başladı