Nokia Perşembe günü etkinlik izleyicileri ve akıllı saatler de dahil olmak üzere küçük dijital sağlık sektörünü sattığını ve şirketin tüketici girişimlerini yaratan yöneticinin bir yıldan kısa bir süre sonra Nokia’dan ayrılacağını söyledi.

Dijital sağlık, Fin şirketinin, ana telekom ağ ekipmanı işi için zorlu bir pazarda, gelecekteki büyüme fırsatları için saydığı alanlardan biriydi.

Ancak, geçen yıl Nokia’nın Technologies biriminin yönetimini üstlenen eski bir Samsung yöneticisi olan Gregory Lee, Nokia’yı iş dünyasından ve sanal bir kamera girişiminden uzaklaştırarak üniteyi patent ve marka lisanslamaya odakladı.

Sağlık işi, ifşa edilmemiş bir fiyat için kurucu ve eski başkan yardımcısı Eric Carreel’e satıldı. Nokia, bu ayın başında şirketi satmayı planladığını duyurmuştu.

Nokia CEO’su Rajeev Suri yaptığı açıklamada, “Gregory Nokia’ya geldi ve Nokia Technologies’e lisans vermek için cesur bir karar aldı … Nokia’da çalışmalarının yapılmasına karar verdik,” diyor.

Nokia, Baş Hukuk Müşaviri Maria Varsellona’nın Teknolojileri birimini devralacağını söyledi. Son derece kârlı olan lisanslama işi, Nokia’nın marka ve akıllı telefon patentlerinin kullanımı için el cihazları satıcılarının telif haklarını içerir.

Sağlık pazarına ilk hamle olarak, 2016’da Nokia, Fransa’nın Withings’i 170 milyon euro (199 milyon $) karşılığında satın aldı. Şubat ayındaki bir dahili not, işletmenin Nokia’nın büyüme beklentilerini karşılamadığını gösterdi.

Nokia, iş için kesin satış rakamları vermedi, ancak Nokia’nın toplam 23.2 milyar avro geliriyle karşılaştırıldığında, dijital sağlık ve sanal kamera ürünlerinin toplamı, geçen yıl toplam 52 milyon avro satış yaptı.

Önceki İçerikApple’dan akıllı telefon güç çipi
Sonraki İçerikSamsung Life, Samsung Electronics’te 1 milyar dolar değerinde hisse satıyor