Muhafazakar sosyal ağ Parler, Pazartesi günü, Amazon’un şirketin şiddet içerikli içeriği düzgün bir şekilde denetleyemediği için sunucularına erişimini kaybedeceği konusunda uyarıda bulunmasının ardından, izleme web sitelerini gösterdi.

Son haftalarda sitenin popülaritesi hızla arttı ve çok daha büyük Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ı geçen hafta ABD Kongre Binası’nda bir isyanı kışkırtmadaki rolü nedeniyle platformundan yasakladıktan sonra Apple’ın App Store’dan 1 numaralı indirme oldu.

Çarşamba günü Washington, DC’deki saldırıya destek mesajları – daha fazla gösteri çağrısı ile birlikte – platformda yayıldı ve Google’ın onu Cuma günü uygulama mağazasından kaldırmasına ve ardından Cumartesi günü Apple’a yol açtı.

Amazon daha sonra platformu “şiddet tehditlerine” izin verdiği için bulut barındırma hizmetlerinden askıya alacağını doğruladı.

Web devi, Parler’in sahiplerine yazdığı bir mektupta, hizmeti Pazar günü saat 23: 59’a (Pazartesi GMT’ye göre 7:59) kadar askıya alacağını söyledi.

İzleme web sitesi Herkes İçin Veya Sadece Ben Gece yarısından hemen sonra çevrimdışı olarak Parler’ı göstererek sahiplerinin yeni bir barındırma ortağı bulamadıklarını öne sürdü.

Site kapatılmadan önce Parler’da yayınlanan bir dizi gönderide CEO John Matze teknoloji devlerini “ifade özgürlüğüne karşı bir savaşla” suçladı.

“Kazanamayacaklar! Konuşma özgürlüğü ve özgür bilgi için dünyanın son umuduyuz” dedi.

Parler, Agence France-Presse’den (AFP) gelen yorum talebine yanıt vermedi.

2018’de başlatılan sosyal ağ, Twitter’a çok benziyor, takip edilecek profiller ve tweetler yerine “parley”.

Platform, ilk günlerinde aşırı muhafazakar ve hatta aşırı sağ kullanıcılardan oluşan bir kalabalığı cezbetti.

Ama şimdi daha birçok geleneksel Cumhuriyetçi sesi çekiyor.

Fox News yıldız sunucusu Sean Hannity’nin 7.6 milyon takipçisi varken, meslektaşı Tucker Carlson’ın 4.4 milyon takipçisi var.

Sunulan seçilmiş yetkililer arasında Kaliforniya kongre üyesi Cumhuriyetçiler Devin Nunes ve Güney Dakota Valisi Kristi Noem yer alıyor.

Trump’ın Parler profiline sahip olduğu bilinmiyor.

Güvenli bölge

Parler’in son büyümesi, geçen hafta DC’de yaşanan şiddetten sonra, Twitter’ın Trump yasağına öfkelenen yeni kullanıcılar uygulamaya akın etti.

Şimdi silinmiş bir gönderide, Trump yanlısı bir avukat olan Lin Wood’a ait olduğu iddia edilen bir hesap, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bir idam ekibinin önüne çıkarılmasını istedi – ABD medyasının bildirdiği tehditler bir Gizli Servis soruşturmasına yol açtı. .

Trump destekçileri, web sitesinin kapatılacağı haberine öfkelerini dile getirdi.

Kapanıştan önce, başkanın oğlu Donald Trump Jr. “büyük teknolojinin Amerika’da ifade özgürlüğü kavramını tamamen ortadan kaldırdığından” şikayet etti.

Tanınmış Trump yanlısı yorumcu ve komplo teorisyeni Mark Dice, “Marksistleri” Parler’ı çevrimdışına almakla suçlamak için Twitter’a gitti ve takipçileri güvenli mesajlaşma uygulaması Telegram ve aşırı sağ arasında popüler olan başka bir site olan Gab’a kaydolmaya çağırdı.

Teknoloji devleri muhalefetlerini netleştirirken, Parler gibi muhafazakar siteler muhtemelen uyum sağlamanın yollarını bulmak zorunda kalacak.

Capitol’un işgali sırasında birkaç protestocu tarafından kullanılan DLive video yayın hizmeti, yedi kanalını kapattı ve siteden 100’den fazla video çekti.

Gab şimdi diğer web siteleri için de bir model olabilir, CEO Andrew Torba Pazar günü 600.000 yeni kullanıcı çektiğini iddia etti.

Platform, 2018 yılında, araştırmacılar bir Pittsburgh sinagoguna düzenlenen saldırıda 11 kişiyi öldüren tetikçinin daha önce sitede anti-Semitik mesajlar yayınladığını fark ettiklerinde şiddetli eleştiriler aldı.

Dış sağlayıcılara bağımlı olmamak için kendi sunucularını kurmuştur.

Önceki İçerikHouston banliyösünün belediye başkanı şapkadan bir isim alarak seçildi
Sonraki İçerikTwitter hisseleri, Trump hesabını kalıcı olarak askıya aldıktan sonra% 8 düştü