Bir panik atak ve kalp krizi benzer semptomlara sahip olabilir. Hangisine sahip olduğunuzu öğrenmek için tıbbi yardım almalısınız.

Panik atak geçiren hastalar, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma hissederler ve bazen kalp krizi geçirdiklerini düşünürler. Bir panik atak yaşarsanız, sakin olun ve kısa bir süre sonra biteceğini hatırlamaya çalışın.

Herkes yaşamlarında stres ve endişe yaşar. Üniversite yıllarında yoğun stresinizi hatırlayın veya ofisinizde mücadele edin. Bu tür durumlardan doğan endişeyi nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız, herhangi bir problem yaşamadan bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bununla birlikte, bir stres faktörü endişeyi tetikleyebilir: Son derece korkutucu olabilecek bir panik atak. Aniden terlemeye başlarsınız, kalbiniz palpitate başlar ve başınız dönecek ve hasta hissedersiniz. Korkma. Vücudunuzun korku duygusuna verdiği tepkilerdir ve oldukça doğaldır. Ancak, panik atak bu belirtilerden farklı olabilir. Kontrol kaybediyor ve kalp krizi geçiriyor hissediyorsunuz.

Panik atakların pek çok belirtisi vardır: korku hissetme, diş ağrısı, bayılma, baş dönmesi, kontrolünü kaybetme, titreme, terleme, nefes darlığı, göğüste ağrı, dizlerde güçsüzlük veya karıncalanma.

Tıbbi yardım için doktora danışın

Panik ataklar aniden başlayıp 10 dakikada güçlenir. Sersemlik, nefes darlığı, çarpıntı, terleme ile kaplıdır ve hatta ölmek üzere olduğunuzu düşünürsünüz. Bu saldırılar beklenmedik anlara geldiklerinde hastalar genellikle korkarlar. Bir panik atak ve kalp krizi belirtileri benzer olabilir. Hangi belirtilere sahip olduğunuzdan emin değilseniz, tıbbi yardım alın. Doktorunuz belirtilerinizi panik atak olarak teşhis ederse, kalp krizi konusunda endişelenmeyin.

Bu semptomlara dikkat ediniz.

Panik atak yaşamaya başladığınızda, ekstremitelerinizde daha az kan vardır. Böylece, bazı insanlar kollarında, bacaklarında, ellerinde veya ayaklarında zayıflık hissederler. Ellerinde ve ayaklarınızda daha az kan olduğunda, karışırlar.

Ayrıca, nefes alma daha hızlı ve derinleşir çünkü vücudunuz, savaşmak veya kaçmak için kaslara daha fazla oksijen göndermenin gerekli olduğunu düşünür. Bununla birlikte, bu nefes dengesiz olabilir ve boğulma ve nefes darlığı duygularına neden olabilir.

Solunum dengesiz olduğunda, daha az oksijen beyine gider. Panik atak sadece birkaç dakika sürdüğü için zararlı değildir. Ancak, sizi baş döndürücü yapabilir.

Birçok insan panik atakları sırasında veya genel stres sırasında terler. Terleme aşırı ısınmayı önlemek için vücudunuzu soğutır.

Panik atak sırasında tüm sindirim sistemi yavaşlar, çünkü yiyecekleri sindirmek için kullanılan enerji kaslara yönlendirilir. Bu sizi hasta hissettirebilir ve vücudunuz ekstra kilodan kurtulmaya çalışabilir ve ishale neden olabilir.

Dengesiz nefes, göğüste sıkışma ve rahatsızlığa neden olabilir. Böylece, panik atak geçiren birçok insan kalp krizi olduğunu düşünüyor.

Panik atak sırasında tüm vücudunuz sıkışabilir ve titremeye neden olabilir.

Panik atak geçiren insanlar ölmek üzere olduklarını ve korkunç bir sağlık krizine sahip olduklarını düşünmektedir.

Değil eğer kötü alabilirsiniz tedavi

Panik atak böyle mitral kapak prolapsusu, tiroid problemleri, hiperglisemi ve bazı ilaçların yan etkileri gibi tıbbi durumlar, kaynaklanabilir. Tıbbi sebepleri sadece doktorunuz belirleyebilir. Bir panik atak belirtileri varsa, hızlı bir şekilde tıbbi yardım alın. Panik atakları kendiniz yönetmek zordur ve tedavi edilmezse daha da kötü olabilir. Semptomları kalp krizi gibi diğer ciddi sağlık sorunlarının belirtilerine benzeyebilir. Bu nedenle, nedenden emin değilseniz, bir doktora görün. 

Panik atak geçirirsen ne yapmalısın?

Bir panik atak genellikle birkaç dakika sürer ancak asla bitmeyecekmiş gibi hisseder. En önemlisi: Buna karşı savaşın. Panik yapmamaya çalıştığınız anksiyete, sinir sisteminizde adrenalin ile sonuçlanır ve saldın süresini uzatır. Bunun yerine, yavaşça nefes alın ve kendinize birkaç dakika içinde biteceğini söyleyin. Bir panik atak, bazı insanlar için bir kerelik bir olay olabilir. Böylece endişelenmeyin. Bu saldırıları sıklıkla yaşıyorsanız, korku ve endişe duygularıyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Bilişsel davranışçı terapi, endişeli duygu ve düşüncelerin bir saldırıyı nasıl tetikleyeceğini ve nasıl yönetileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Panik ataklardan sonra neler olduğunu ve ne düşündüğünüzü yazın. Ardından, bu tetikleyici durumlar ortaya çıktığında derinden nefes alın ve düşüncelerinizi tekrar yazın.

Panik atakları önlemenin diğer yolları

Stresi azaltın ve vücudunuzun tepki vermesi için zaman verin.

Rahat nefes al.

Sakin ol. Saldırı zamanla bitecek.

Stresi yaşamaktan yürünerek çıkarın.

Bir şeye odaklanmak endişeli düşünceleri durduracaktır. Durduklarında, eşlik eden stresiniz sona erecek.

Bu panik atakların zararlı olmadığını unutmayın. Onlar sadece güçlü endişe ve korku duygularıdır.

Bu panik atakların her zaman bittiğini unutmayın.

Endişeyle kendini korkutmayı bırak. Kaygı panik atakların bir numaralı sebebidir.

Önceki İçerikAf Örgütü: ABD liderliğindeki Rakka’daki koalisyonun neden olduğu ölümler, potansiyel savaş suçları anlamına geliyor
Sonraki İçerikHedefe yönelik kanser terapisi geleneksel yöntemleri geride bırakıyor