Salgınlarla mücadele etmek için bir yıl önce kurulan küresel bir koalisyon, iki ABD biyoteknoloji şirketi ile Hindistan’da 12 kişinin ölümüne neden olan beyin hasarı Nipah virüsüne karşı bir aşı üzerinde çalışmayı hızlandırmak için 25 milyon dolarlık bir anlaşma başlattı.

Epidemik Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu (CEPI) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Profectus BioSciences ve Emergent BioSolutions’ın, yarasa hastası için bir çekimin geliştirilmesi ve üretilmesi için 25 milyon dolara kadar alacağını söyledi.

Nipah ile mücadele etmek için şu anda yüzde 70 civarında bir ölüm oranına sahip bir aşı veya tedavi bulunmamaktadır.

Kerala’daki en son salgın ölüm oranı, iki oğlu da dahil olmak üzere ailesinin üç üyesini virüse atmış olan 61 yaşındaki bir adamın ölümünün ardından Perşembe günü 12’ye yükseldi.

Hintli yetkililer, enfeksiyondan şüphelenilen 16 kişiden kan testi sonuçlarını beklediklerini söyledi.

Biyoteknoloji şirketleri tarafından geliştirilen deneysel aşı, ABD merkezli Uniformed Services Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 15 yıldan fazla süren araştırmasını takiben hayvansal testlerde ümit verici sonuçlar vermiştir.

Bugüne kadar verilere dayanarak, projenin arkasındaki başlıca araştırmacılardan biri olan Christopher Broder, kalkınmadaki Nipah aşısının da ilgili Hendra virüsüne karşı “büyük olasılıkla” olduğunu söyledi.

Uzmanlar hem Nipah hem de Hendra’nin uçucu tilkiler (Pteropus cinsinden yarasalar) yoluyla yayıldığını, insanların da idrar ve tükürük salgısı veya enfekte domuz ve atlardan etkilenerek insanlara bulaştığını düşünüyor. Aynı zamanda kişiden kişiye de yayılabilir.

Bangladeş’te Nipah salgınları her yıl meydana gelir ve Malezya’da 1999’da yayılmasından dolayı bir milyondan fazla domuz katledilirken 105 insan öldü.

Yine de, Nipah, ilaç şirketlerinin aşılara veya ilaçlara yatırım yapma konusundaki teşvikini ciddi ölçüde sınırlayan, Ebola gibi nispeten nadir bir tropikal hastalıktır.

Etkili bir aşı geliştirilmeden önce 11.300’den fazla insanın ölümüne yol açan Batı Afrika’nın 2014-2016 Ebola salgınına verdiği yavaş yanıt, Ocak 2017’de CEPI koalisyonunun başlatılmasına yol açtı.

Kendini salgın hastalıklara karşı küresel bir sigorta poliçesi olarak gören grup, Norveç, Almanya, Japonya, Bill & Melinda Gates Vakfı ve Wellcome Trust tarafından finanse edilmektedir.

Nipah, Ebola, Zika, MERS, Lassa ve Kırım Kongo kanamalı ateşi ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü araştırma ve geliştirme öncelik listesinde yer almaktadır.

Önceki İçerikOscar adayı Danny Boyle bir sonraki Bond filmini yönetecek
Sonraki İçerikTürk lise öğrencileri ABD’de ödül aldı