Maymun çiçeği belirtileri, yüzde başlayan ve vücuda yayılan bir döküntü içerir.

Nadir görülen, az bilinen bir hastalık olan maymun çiçeği vakaları, Birleşik Krallık dahil Avrupa ülkeleri ile ABD, Kanada ve Avustralya’da araştırılmaktadır.

İngiltere’de son haftalarda 300’den fazla onaylanmış vaka var.

Enfeksiyonlar genellikle hafiftir ve genel nüfus için risk düşüktür, ancak Birleşik Krallık hükümeti maymun hastalığına karşı korunmak için çiçek hastalığı aşısı stokları satın aldı.

Maymun çiçeği ne kadar yaygındır?

Monkeypox’a, çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesinin bir üyesi olan maymun çiçeği virüsü neden olur, ancak çok daha az şiddetlidir ve uzmanlar enfeksiyon olasılığının düşük olduğunu söyler.

Çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde, tropikal yağmur ormanlarının yakınında görülür. Bu bölgelerde, yılın başından bu yana 1.200’den fazla maymun çiçeği vakası görüldü.

Virüsün iki ana türünün – Batı Afrika ve Orta Afrika – var olduğu biliniyor ve şu anda dünyanın diğer bölgelerinde dolaşan Batı Afrika’dan daha hafif olan virüs.

Afrika dışında maymun çiçeği ile enfekte olan ve bölgeyle hiçbir seyahat bağlantısı olmayan olağandışı yüksek sayıda insan, virüsün artık toplumda yayıldığı anlamına geliyor.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı , enfekte olabileceğinden endişe duyan herkesin NHS 111’i araması veya yerel cinsel sağlık kliniğiyle iletişime geçmesi gerektiğini, ancak ziyaretten önce araması veya e-posta göndermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, enfekte olanlara, semptomları varken seks yapmamaları ve bir enfeksiyondan sonra sekiz hafta boyunca prezervatif kullanmaları, önlem olarak tavsiye ediliyor.

Semptomlar neler?

İlk semptomlar ateş, baş ağrısı, şişlik, sırt ağrısı, ağrıyan kasları içerir.

Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, çoğunlukla ellerin avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Aşırı derecede kaşıntılı veya ağrılı olabilen döküntü, daha sonra düşen bir kabuk oluşturmadan önce değişir ve farklı aşamalardan geçer. Lezyonlar skarlaşmaya neden olabilir.

Enfeksiyon genellikle kendi kendine geçer ve 14 ila 21 gün arasında sürer.

Nasıl yakalarsın?

Monkeypox, birisi enfekte bir kişiyle yakın temas halinde olduğunda yayılabilir. Virüs vücuda kırık deri, solunum yolu veya gözler, burun veya ağız yoluyla girebilir.

Daha önce cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak tanımlanmamıştı, ancak yakın temas yoluyla bulaşabilir.

Yeni kılavuz , virüsü olan herkese semptomları varken cinsel ilişkiden kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Şu anda maymun çiçeğinin cinsel sıvılarla yayılabileceğine dair mevcut bir kanıt bulunmamakla birlikte, virüse sahip olduğu doğrulanan kişilerin önlem olarak enfeksiyondan sonra sekiz hafta boyunca prezervatif kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi enfekte hayvanlarla veya yatak takımları ve giysiler gibi virüs bulaşmış nesnelerle temas yoluyla da yayılabilir.

Ne kadar tehlikeli?

Virüs vakalarının çoğu hafiftir, bazen su çiçeğini andırır ve birkaç hafta içinde kendi kendine geçer.

Monkeypox bazen daha şiddetli olabilir ve Batı Afrika’da ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.

Eşcinsel erkekler daha mı büyük risk altında?

Bazı vakalar gey ve biseksüel erkeklerde görülmüş olsa da, maymun çiçeği olan biriyle yakın temasta bulunan herkes potansiyel olarak virüsü kapabilir.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki son vakaların “kayda değer bir kısmının” gey ve biseksüel erkeklerde bulunduğunu söyledi “bu nedenle onları semptomlara karşı uyanık olmaya ve endişeleri varsa yardım aramaya özellikle teşvik ediyoruz”.

Salgınlar ne kadar yaygındır?

Virüs ilk olarak esir bir maymunda tanımlandı ve 1970’den beri 10 Afrika ülkesinde sporadik salgınlar bildirildi.

2003 yılında ABD’de bir salgın çıkmış, ilk kez Afrika dışında görülmüştü. Hastalar, ülkeye ithal edilen küçük memelilerden enfekte olan çayır köpekleriyle yakın temastan hastalığa yakalandı. Toplam 81 vaka bildirildi, ancak hiçbiri ölümle sonuçlanmadı.

2017 yılında Nijerya bilinen en büyük salgını yaşadı. 172 şüpheli vaka vardı ve kurbanların %75’i 21 ila 40 yaşları arasındaki erkeklerdi.

Tedavi nedir?

Salgınlar enfeksiyon önleme ile kontrol edilebilir.

Çiçek hastalığına karşı aşılamanın maymun çiçek hastalığını önlemede %85 etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İngiltere 20.000 doz çiçek aşısı satın aldı ve enfekte olmuş kişilerin bazı yüksek riskli yakın temaslarına, semptomların ortaya çıkma riskini azaltmak için bir aşı önerilecek.

Antiviral ilaçlar da yardımcı olabilir.

Kamuoyu endişelenmeli mi?

Uzmanlar, ulusal bir salgının eşiğinde olmadığımızı ve Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre riskin düşük olduğunu söylüyor.

UKHSA sağlık koruma ekipleri, onaylanmış vakalarla yakın temasta bulunan ve yüksek risk altındaki kişilerle temasa geçiyor. Tavsiye veriyorlar ve onları izliyorlar.

Maymun çiçeği bulaşmış biriyle yakın temasta olan herkese 21 güne kadar evde tecrit etmelerini tavsiye ediyorlar.

Önceki İçerikİngiltere’de 300’den fazla maymun çiçeği vakası bulundu
Sonraki İçerikUkrayna savaşı: Kanıtlar, Harkov’da misket bombalarının yaygın olarak kullanıldığını gösteriyor