Yetkililer yakında aşı uygulamaya başlamayı planladıkları için Kıbrıslı Türkler koronavirüse karşı aşı olmayı dört gözle bekliyorlar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşı Mustafa Nagas, aşıyı yaptırmayı planladığını söyledi.

“COVID-19 aşısı artık vazgeçilmez bir aşı, yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca bir aile olarak aşı olmayı da düşünüyoruz.”

Nagas, koronavirüs aşısına güvendiğini belirterek, kendisini ve ailesini aşılamayarak virüsü kapma riskini taşımak istemediğini de sözlerine ekledi.

Bir diğer KKTC vatandaşı Fettah Uzun, Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde aşıyı da yaptırmak istediğini söyledi.

COVID-19’un uluslararası bir sorun olduğunu ve insanların bu gibi durumlarda uzmanlara güvenmesi gerektiğini vurguladı. “Bu nedenle, onu (aşı) almayı düşünüyorum.”

Uğur Avşar da ailesinin güvenliği için aşı olmayı düşünüyordu. Kendisinin değil, özellikle yaşlıların yardımıyla ilgileniyor.

Avşar, “Halk sağlığı için aşı olmamız gerektiğine inanıyorum. Aşılar Türkiye’den gelecek. Anavatanımız bizi düşündüğü ve aşıyı gönderdiği için aşı alacağım. Onlara güveniyorum.” Dedi.

Kıbrıs Türk Sağlık Bakanı Ali Pilli Pazartesi günü, Türkiye’nin KKTC’ye COVID-19 aşıları göndereceğini duyurmuştu.

“Aşılar yakında Türkiye’ye gelecek. Oraya geldikten sonra aşıların tetkikleri ve kontrolleri yapılacak, aşılar başlayacak. Bazı aşılar bize gönderilecek. Aşıların önümüzdeki 10 gün içinde gelmesi bekleniyor” dedi.

COVID-19 salgını, geçtiğimiz Aralık ayında Çin’de ortaya çıktığından bu yana 191 ülke ve bölgede 1,82 milyondan fazla can aldı.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen rakamlara göre, dünya çapında 47,1 milyondan fazla iyileşme ile 83,5 milyondan fazla vaka bildirildi.

ABD, Hindistan ve Brezilya vaka açısından en kötü etkilenen ülkeler olmaya devam ediyor.

Önceki İçerikEndonezya, önümüzdeki hafta Çin COVID-19 aşısıyla toplu aşılamaya başlayacak
Sonraki İçerikDSÖ acil kullanım için BioNTech aşısını onayladı