Dünya Sağlık Örgütü Perşembe günü acil kullanım için Pfizer ve BioNTech’ten COVID-19 aşısını listeledi ve bu hareketin ülkelerin kendi onaylarını ithalat ve aşı yapma konusunda hızlandırmaları için kapıyı açtığını söyledi.

Bir aşı DSÖ acil kullanımı için listelendikten sonra, Birleşmiş Milletler sağlık kurumu “bölgesel düzenleyici ağları ve ortaklarını, aşı ve klinik çalışmalardan bugüne kadarki verilere dayanarak beklenen faydaları hakkında ulusal sağlık yetkililerini bilgilendirmek için meşgul ettiğini” söyledi.

WHO’nun yaptığı açıklamada, DSÖ’nün incelemesinde, aşının DSÖ tarafından belirlenen güvenlik ve etkinlik kriterlerini karşıladığı ve COVID-19’u ele almak için aşı kullanmanın faydalarının potansiyel riskleri dengelediği bulundu.

“Bu, COVID-19 aşılarına küresel erişim sağlamaya yönelik çok olumlu bir adım. Ancak DSÖ İlaç ve Sağlık Ürünlerine Erişim Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, “Ancak, her yerde öncelikli nüfusların ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar aşı tedarikine ulaşmak için daha da büyük bir küresel çabaya duyulan ihtiyacı vurgulamak istiyorum” dedi.

COVAX ittifakı, 2021 başlarında yapılacak ilk teslimatlarla yaklaşık 2 milyar doz için anlaşmaları olduğunu söyledi. İttifak, aşıyı güvence altına almak için Pfizer ve BioNTech ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Pfizer ve BioNTech’in haberci RNA aşısı, 21 gün arayla iki dozdan sonra hastalık semptomlarını önlemede% 95 etkiliydi. Eksi 70 Santigrat derecede saklanması gerektiğinden teslimat zordur.

Aşı daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de acil kullanım için onaylanmıştı ve diğer ülkeler arasında Avrupa ve İsviçre’de koşullu pazarlama onayına sahipti; burada yaşlılar ve sağlık çalışanları üzerinde yoğunlaşan aşıların dağıtımına Aralık ayında başlandı.

Önceki İçerikKKTC, COVID-19 aşılarını Türkiye’den alacak
Sonraki İçerikAdnan Oktar 1000 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı