Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyadaki olayları yönlendirebilen ülkeler arasında görüldüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) temasları çerçevesinde Türk sivil toplum örgütü temsilcileriyle Beyaz Ev’de bir araya gelmesinin ardından Lapta bölgesinde düzenlenen etkinlikte Kıbrıs Türkleriyle buluştu.

Etkinlikte yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geleceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Müzakere heyeti ile son gelişmeleri değerlendireceğiz. Rum tarafı güven artırıcı adımlar ya da tedbirler diye eskiden gündeme getirdikleri müzakereleri sulandırmaya çalıştıkları konuları yeniden ambalajlayıp satmaya çalışıyorlar” dedi.

“Türkiye, dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında”

AA’nın haberine göre; dünyadaki gelişmelere değinen Çavuşoğlu, dengelerin değiştiğini, enerji ve gıda güvenliği krizi olduğunu belirterek, “Türkiye olarak bu gelişmeler çerçevesinde gelişmeleri yönlendiren ülkelerdeniz. Seven sevmeyen dünyanın her bir yerinden Latin Amerika’dan Afrika’ya Asya’dan Avrupa’ya herkes Türkiye’yi dünyadaki gelişmeleri yönlendirebilen ülkeler arasında görüyor.” dedi. Türkiye’nin izlediği politikalar sayesinde gelişmelere yön verdiğini belirten Çavuşoğlu, “Bu da durup dururken olmaz izlediğiniz politikalar sayesinde olur. İlkeli, dengeli, adil ve objektif ama aynı zaman gücünüzle orantılıdır. Oyunu kurabilmek içinde güçlü olacaksanız, size karşı kurulan oyunları da bozmak için güçlü olacaksınız. Yeri geldiğinde sahada yeri geldiğinde masada da güçlü olacaksınız. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde sahada ve masada güçlü bir Türkiye için çalışıyoruz. Güçlü bir Türkiye demek güçlü bir KKTC demektir.” dedi. Sıkıntılar olduğunu fakat bunların aşılabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Ecdadımız Kıbrıs Türk’ünü korumak için canını ortaya koydu. Biz dayanışmayla omuz omuza çok badireler ve zorluklar atlattık. Türkiye, Kıbrıs Türk’ünü hiçbir zaman yalnız bırakmadı.” diye konuştu.
“Bundan sonra egemen eşitlik var, siyasi eşitlik değil”

Önemli olanın Kıbrıs’ta kurulan oyunları bozmak olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, “Biz artık Kıbrıs’ta da ezberleri bozduk. Yıllardır federasyon için müzakere yaptık. Fakat Rum tarafı sizlerle hiçbir şeyi paylaşmak istemediği için federasyonla ortaya çıkan planları ve projeleri reddetti. Crans-Montana’da masayı devirdi. Bundan sonra egemen eşitlik var, siyasi eşitlik değil. Yani iki devletli çözüm. Kıbrıs Türk’ünün egemenliğini herkese kabul ettirmek için çalışıyoruz.” dedi.Önceki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Makedonya Başbakanı ile görüştü
Sonraki İçerikFahrettin Koca’dan Ankara’daki sele ilişkin açıklama