ABD Kongresi, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslim edilmesini engelleme girişimleri, Capitol Hill’deki milletvekillerinin gerçekten ne yaptığını bilmediğinin bir başka işaretidir.

Gerçekten de, sadece Türklerin güvensizliğini ve Washington’un öfkesini körüklüyor ve Türkiye’yi Putin’i son derece mutlu eden Rusya’ya doğru ilerletiyorlar.

Fırsatı sezmek, geçen hafta Putin Amerikan söylemiyle yüzleşti ve Başkan Erdoğan’ın S-400 anlaşmasını imzalama kararını destekledi. Ardından, bir adım daha ileri giderek, Türkiye’nin F-35’lerin yerine yeni nesil Rus gizli savaş uçağı satın alabileceğini ima etti.

ABD Kongresi, Rusya ile işbirliğinden ötürü Türkiye aleyhindeki cezai eylemleri pervasızca düşünmeye başladıkça, Rusların Ankara’nın acil askeri ihtiyaçları için tek seçenek olduğunu garanti ediyorlar.

Buraya nasıl geldik?

Aslında oldukça basit. 2014’ten bu yana, Amerikan senatörleri çeşitli nedenlerle Amerikan silahlarının Türkiye’ye satılmasını engellemiş, özellikle basit teslimatlar bile; Örneğin, Ortak Doğrudan Saldırı Mühimmatları (JDAM), PKK’ya karşı önemli bir terörle mücadele operasyonu sırasında uzun bir süre donmuştu.

Çeşitli zamanlarda Türkiye, Amerikan silahlarını almaya çalıştı; Birçok durumda, Obama yönetimi başarısız Türk çabaları için Kongre’yi suçladı.

Geçen yıl, bu kez, Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington’a tankerlere, ABD Kongresinin bir Amerikan yerine Rus sistemlerini satın alma kararının ana sebebi olduğunu düşünürken, bir Türkiye gözlemcisinin Obama yönetiminin de olabileceğine dikkat çekti. Kongrenin gerçekleşmesini istemedikleri satışları önlemek için bir bahane olarak kullanıyorlardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’yi ABD’den başka bir NATO uyumlu sistemi satın almaya ikna etmeyi umuyorlar, ancak Türkiye, önümüzdeki yıl Rusya sistemini almak için planlandığı için çok uzun bir süre önce denizlere açıldı.

Bir Türk yetkilinin geçtiğimiz günlerde, ABD’nin bu konuyla ilgili alternatif teklifleri ilgisiz bulduğunu çünkü Kongre’nin, Trump yönetimi tarafından sunulan herhangi bir füze savunma sistemi paketini bloke etmesi muhtemel olduğunu söyledi. Türk yetkilisi, “Bu paketin Senato’dan geçeceğinden eminler mi? Bundan emin değilim. Bu noktaya ilk sırada gelmemizin sebebi budur” dedi.

Ancak bu burada bitmiyor. Bir Haaretz makalesine göre, İsrail’in F-35 uçaklarının “askeri kalitatif sınırını korumak” için bir yazılım yükseltmesi elde etmesini önlemek için bir İsrail inisiyatifi var. Bu ironik bir durum çünkü İsrail F-35 ortak yapım sürecinin bir parçası değil. .

İsrail F-35 programı için bir müşteri iken, Türkiye 2002’den beri bir gelişim ortağıdır. 10’a kadar Türk şirketi hem geliştirme hem de üretimde yer almaktadır. Türk şirketleri bazı parçaların üretilmesinden ve F-35 motorunun bakımından da sorumludurlar. Bu yüzden İsrail’in bu taleplerle ortaya çıkması biraz ironiktir. Yine de mantıklı değil.

Türkiye ve İsrail birbirleriyle mücadele etmedi – 2010 yılında İsrail askerlerinin Gazze filosunun bir parçası olan dokuz Türk vatandaşı öldürdüğü zaman bile.

İsrailli yetkililerin Türkiye’nin askeri yetenekleri konusundaki bu mantıksız endişeyle nereye gittiklerini göremiyorum. Şimdiye kadar Türkiye, Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle 2015’te Rus jetini düşürdüğü sırada, Türkiye’ye karşı savaşan tek ülke oldu. Bu yüzden İsrail endişeleri gereksizdir.

Şimdi, ABD’nin Suriye’de Türkiye’ye destek vermemesi ve Türkiye’nin Amerikan silahları satın alma girişimleriyle ilgili kongreden ablukalar nedeniyle, Ankara, yakın tarihte herhangi bir zamandan daha fazla Moskova’ya yönelmiş görünüyor. Türk yetkililere karşı cezai yaptırımlarla bir hakemlik görevi yürütmek yerine Geri tepme olasılığı yüksek olan Amerikan milletvekilleri, Türkiye’yi transatlantik yörüngeye daha yakınlaştırmak için yollar üretmelidir. Aksi takdirde, önemli bir NATO müttefiki olan Rusya’nın yükselişini riske etmeye devam edecekler.

Önceki İçerikYaklaşan seçimler ve Suriyeli mülteciler
Sonraki İçerikF-35 jetleri Türkiye’ye karşı ciddi bir koz değil