Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı meslektaşı arasında yapılacak olan görüşme, ülkeler arasındaki ana anlaşmazlık noktalarından birini çözme fırsatıdır.

Türk ve Amerikan diplomatlar, Halk Koruma Birlikleri (YPG) militanlarını Suriye’nin Manbij kentinden çekecek ve kuzeydoğu Suriye’deki Fırat Nehri’nin doğusuna gönderecek olan geçici bir plan hazırladılar.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 4 Haziran’da Washington’da buluşması halinde planın ele alınacağı anlaşılıyor. Anlaşmaya varılması halinde, Ankara ile Washington arasındaki anlaşmazlığın bir çok noktası çözülecek.

Türkiye, sadece PKK terör örgütüne bağlı YPG militanlarının YBG’nin geri çekileceği Washington’dan Ankara’ya tekrar tekrar söz vermesine rağmen, Manbij’i işgal ettiği ve hâlâ şehre tutunmalarından dolayı ABD’yle çelişiyor.

Türkiye, kuzeydoğu Suriye’deki YPG güçlerini desteklemeye ve güçlendirmeye devam ettiği için ABD ile çelişiyor. ABD, YPG’ye silah ve eğitim sağladı ve YPG’nin Türkiye’nin güneydoğu komşusunda PKK odaklı bir yönetim kurmasına izin verdiğinden, Washington da ciddi bir güvenlik riski oluşturmasına yardımcı oldu.

Dolayısıyla, Manbij sorunu çözülse bile, Türkiye’nin kuzeydoğusundaki PKK’ya bağlı YPG militanlarının varlığı, Türkiye’nin kapısının hemen önünde ciddi bir anlaşmazlık kaynağı olmaya devam ediyor.

Çavuşoğlu ve Pompeo arasındaki 4 Haziran toplantıları, her iki tarafın da geçmişteki sıkıntıları ortadan kaldırması ve uzlaşma yolunda başlaması için bir fırsat. Ancak her iki taraftan da çaba gösterilmesi gerekiyor. Türkiye, ABD’nin Ankara’yı rahatlatmak ve Suriye’deki YPG aracılığıyla bir PKK varlığı konusundaki endişelerini gerçekten anlamak istediği için samimi olduğunu görmeli.

ABD, YPG’nin PKK üyesi olmadığı konusunda ısrar etmeye devam ederse, Ankara’nın Washington’un önceliklerine olan güveni devam edecektir. Birçok Amerikalı şimdi YPG’nin Suriye’deki PKK terör örgütünün bir uzantısı olduğunu ve kuzeydoğu Irak’ta Kandil Dağları’nda bulunan PKK liderliği tarafından manipüle edildiğini görüyor.

Manbij’in yanı sıra, Irak sınırına kadar Fırat nehrinin sınır ötesindeki YPG militan varlığı, Ankara için derin bir rahatsızlık kaynağı olmaya devam ediyor. Geçmişte PKK, YPG militanlarını Türkiye’nin içine ayrılıkçı terör eylemi yürütürken keskin nişancı ve bombardıman uçağı olarak Türkiye’ye kaydırdı. Ayrıca, birkaç yıl önce Ankara ve İstanbul’u vuran PKK intihar bombacılarının, Türk sınırının hemen karşısındaki Kobani ilçesinde eğitildiler ve silahlandırıldıkları da bir gerçektir.

Mike Pompeo’nun, 4 Haziran’daki görüşmelerini Çavuşoğlu ile birlikte kullanması ve Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir bölüm açması için sahneye geçmesi tavsiye edilir. Devlet sekreteri olarak yenidir, ancak CIA’ye başkanlık ederken Türkiye’de geniş deneyime sahiptir. Bu yüzden, yeni gelen biri ve Ankara ile Washington arasındaki problemlerle ilgili tüm ayrıntılara özeldir.

Ayrıca, F-35 savaşçılarının teslim edilmesini engelleyerek ya da Ankara’nın S-400 hava savunma sistemlerini satın alması nedeniyle Türkiye’yi tehdit ederek Türkiye’yi tehdit etmenin, Türk-Amerikan ilişkilerini uzlaşma yolunda belirlemesi zor olacaktır. . Bu, iyi niyet ve samimiyet zamanıdır. Manbij gerçek bir test olacak ama son test olmayacak.

Önceki İçerikGiresun’da 2 terörist öldürüldü!
Sonraki İçerikTürkiye’nin seçimleri ve yabancılar seçimi