Tarihte özellikle Mısır döneminde bir spor dalı olarak görülen jonglör, Jongörlük nedir? Nasıl yapılır Jonglörlük eğitimi var mı?

Jonglörler gösteri sanatçıları olarak bilinir. Önceleri tiyatro sanatı içerisinde yer alan meslek, zaman içinde hobiye dönüşmüştür.

Jonglör nedir? Jonglörlük nedir

Belirli sayıdaki nesneyi havaya atıp tutan, en az birinin de havada olmasını sağlayan sirk ve sahne sanatçılarına jonglör denir.
“Jonglörlük” denge, dikkat ve refleks özelliklerimizin kullanılması sonucunda üç ve daha fazla topun ardışık olarak atılıp tutulması becerisine verilen isimdir.

Jonglörlüğün; top çevirme, lobut çevirme, ipe bağlı ağırlık çevirme, bir ipte makara yönlendirme, kısa çubuk yardımı ile bir uzun çubuğu çevirme gibi çeşitleri bulunur.

Mesleğin görsel ve eğlendirici kısmının yanı sıra bir de matematiksel yanı bulunur. Topların üzerindeki desenlerin, siteswap notation (hokkabazlık modellerini tanımlamak veya temsil etmek için kullanılan sayısal bir hokkabazlık gösterimi) olarak tabir edilen bir notasyon türüyle ifade edilebildiği belirtilir.

JONGÖRLÜĞÜN BİLİMSEL YANI

Hatta bazı araştırmacılar jonglörlüğün bir bilim olduğunu ileri sürer. Amerika’daki bazı üniversitelerde jonglörlüğün matematiksel yönüyle uğraşan, konuyla ilgili makaleler yazan jonglör bilim adamları olduğunu söylenir.

Bu uygulamalara ‘Jonglaj’ ve bu işle uğraşanlara da ‘Jonglör’ denilmektedir. Dünya’da en çok sirk ve tiyatro gibi sahne sanatlarında ayrıca, multidisipliner yönleriyle spor, sağlık ve eğitim alanlarında kullanılmaktadır.

Tabii ki bu işi meslek olarak yapanlar olduğu gibi, hobi olarak yapan insanlar da vardır. ’Oxford Üniversitesi araştırmacıları jonglörlük (birden fazla topu havaya atarak düşürmeden yakalama) gibi karmaşık işler yapmanın beyin yapısında olumlu değişimlere yol açtığını ortaya çıkardı.

JONGÖRLÜK NASIL YAPILIR

Araştırma için hiç jonglörlük yapmamış 24 kişi seçilerek, denekler iki gruba ayrıldı. İlk gruba her gün 30 dakika pratik yaptırıldı. İki grup da beyin dokularındaki su moleküllerinin hareketini ölçen bir cihazla taramadan geçti. Jonglörlük eğitimi alan grubun beynindeki beyaz maddede yüzde 5 oranında artış kaydedildiği görüldü.

Beynin kullanılmayan bölgeleri sonucu Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara neden olabileceği araştırılıyor, beynin birçok bölgesini aktive ettiği tespit edilmiştir. Bunun sonucunda denge, dikkat, hafıza, refleks, koordinasyon, nesne kontrol, vb. gibi bilişsel aynı zamanda ince ve kaba motor becerilerin artması söz konusu olmaktadır.

JONGÖRLÜĞÜN BEYİNE ETKİSİ

– Beynin sağ ve sol loblarını dengeli kullanarak; konunun hem bütününü hem de detaylarını görebilme yeteneği kazandırır.

– Soyut ve somut düşünebilmesini sağlayarak; hızlı karar verme, sorun çözme, risk alma, odaklanabilme beceri ve yeteneklerini artırır.

– Beyindeki ‘beyaz madde’nin artırılmasıyla gelecekte iş gücü kalitesini ve verimini düşürebilecek rahatsızlıklardan uzak tutar. ( Demans, Alzheimer, Parkinson, Dikkat Eksikliği, Konsantrasyon Bozukluğu, Odaklanma Problemleri, vb. gibi bilişsel rahatsızlıkları engeller.)

– Beynimizin Amigdala ve Hipokampüs bölgelerinde kontrolümüzü geliştirerek amaç, hedef ve görevlerimizi yerine getirebilme yeteneği kazandırır.

– Üst biliş sayesinde, olaylar ve durumlara yeni bakış açıları ile yaklaşma becerisi kazandırır.

– Sosyal yönü yoğun iş gruplarında iletişim, empati, hoşgörü, ortak hedefler ve bunun gibi kavramları barındırarak, ekip ve takım bilincini hissettirir ve geliştirir.

– Beden ve ritim ile uygulanmasından dolayı beyindeki korteks kalınlığını artırarak stres kontrolü ve yönetimini geliştirir.

– El ve göz koordinasyonunu geliştirerek zihinsel ve bedensel refleks hızını artırır.

– Uzun ve hareketsiz pozisyonların oluşturduğu postür bozukluklarını engeller.

– Dikkatin yükselmesi ile yeni durum ve deneyimlere açık olmayı sağlar.

– Fikir akıcılığı ve serbest düşünme becerisi kazandırır.

– Yaratıcı ve orijinal fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.

– Hataları faydaya çevirebilme becerisi kazandırır.

– Uzun çalışma saatlerindeki performansı artırır.

– Durumları değerlendirme kapasitesini artırır.

– Serotonin salınımına katkıda bulunur.

– Odaklanma ve yoğunlaşmayı sağlar.

– Özgüven gelişimi sağlar.

Önceki İçerik2 yaş sendromu nedir? Çocuklarda 2 yaş sendromu belirtileri tedavisi
Sonraki İçerikYonca Evcimik Ayıp Şeyler Şarkı Sözleri Cinsiyetçi mi?