Milli savunma bakanı Pazartesi günü Fransız mevkidaşının Türkiye hakkındaki iddialarını şiddetle reddetti ve Paris’in kafasının karıştığını ve geçen yıl denizde “taciz” iddiasıyla kesinlikle yanıldığını söyledi.

Florence Parly’nin geçen Haziran ayında Türkiye tarafından “bir Fransız gemisinin taciz edildiği” şeklindeki yorumlarına tepki veren Hulusi Akar, “Fransız savunma bakanı olayları karıştırmış olmalı” dedi.

Parly’nin “suçlayıcı” dilini kınayan Akar, üst düzey Türk komutanların video konferansında şunları söyledi: “Bunu şiddetle reddediyoruz, böyle bir şey olmadı.”

Türkiye’yi temize çıkaran Taciz iddiasıyla ilgili tüm bilgilerin NATO’ya verildiğini belirten Akar, “Fransızların iddialarının asılsız olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını açıkça ortaya koydu.”

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen karşılaşmada, “Gemimiz uluslararası hukuka, deniz hukukuna, gümrüklere ve NATO gemileri ile ilişkilerine NATO üyesi olma çerçevesinde hareket etti” diye ekledi.

Fransa’yı olayın gerçekliğini kabul etmeye çağıran Bakan, Türkiye’nin konuyla ilgili Fransız yetkililerden hâlâ bir özür beklediğini de sözlerine ekledi.

Parly, Pazar günü yine Türk gemilerinin Akdeniz’de bir Fransız donanma gemisi olan Le Courbet’e karşı hamle yaptığını iddia etti.

Geçtiğimiz Haziran ayında Fransa, Türk firkateynlerinin ateş kontrol radarıyla Le Courbet’i üç kez aydınlattığını iddia etti, Türk yetkililer bu iddiayı yalanladı.

Bir NATO soruşturması Türkiye tarafından herhangi bir haksızlık bulmadı. Basında yer alan sözlerinde Parly, “Aylardır Türkiye bir müttefik gibi davranmadı.”

Geçen yıl Türkiye ile Fransa, Doğu Akdeniz, Libya ve İslamofobi gibi konularda sık sık anlaşmazlık içindeydiler, ancak yetkililer yakın zamanda bu yıl bağların düzeltilebileceğini umduklarını söylediler.

Önceki İçerikTofu nedir? Tofu sağlıklı mı Tofu kalorisi ne?
Sonraki İçerikFilistin’den BAE anlaşmasına tepki