Filistin Başbakanı Muhammed İştiyeh Pazartesi günü, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı İsrail yerleşimlerinde üretilen malları ithal eden ülkeleri dava etme sözü verdi.

Shtayyeh, Batı Şeria’daki Ramallah kentinde haftalık bir kabine toplantısında “[İsrail] yerleşimleriyle uğraşmak uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

İki ülkenin ilişkilerini normalleştirmek için ABD destekli bir anlaşma imzalamasından haftalar sonra, İsrail yerleşimlerinden ilk ticari mal sevkiyatının Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gönderilmesinden bir gün sonra geldi.

Shtayyeh, Arap devletlerinin yerleşim ürünleri ithalatını “Arap olmayan ülkeler tarafından yapılmayan bir ihlal” olarak nitelendirdi.

Bu ihlal, ya işgalin ciddiyetine ve suçluluğuna aldırış etmemeyi, Filistinlilere uygulanan adaletsizliğe kayıtsızlığı ya da bu kolonilerle yapılan ilişkilerin uluslararası hukuku ihlal ettiğine dair farkındalık eksikliğini yansıtıyor ve bunu yapanları cezai ve yasal kovuşturmaya maruz bırakıyor uluslararası mahkemelerde ”dedi.

Geçen ay, işgal altındaki Batı Şeria’daki İsrail Yerleşim Konseyi başkanı Yossi Dagan, Dubai dağıtım şirketi FAM Holding aracılığıyla yerleşim yerlerinden Abu Dabi’ye ürün ihraç etmek için dört anlaşma imzaladı.

Pazar günü, İsrail’in Filistinlilere yönelik baskısına uluslararası desteği sona erdirmek için çalışan Filistin önderliğindeki Boykot, Elden Çıkarma ve Yaptırımlar (BDS) hareketi, 2021’de İsrail’e karşı kampanyasını yoğunlaştırma ve İsrail’e uluslararası yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Önceki İçerikHulusi Akar’dan Fransız mevkidaşına tepki
Sonraki İçerikBahreyn ve BAE, Katar uçuşlarına hava sahasını yeniden açtı