Türk dışişleri bakanı, Batılı ülkeleri 2016’da dayanışma göstermediği için çarptı ve darbe girişimini de yitirdi, ancak aynı zamanda Ankara’nın Avrupa başkentleri ile ilişkilerini eşit ortaklar olarak normale döndürme isteğini de teyit etti.

“Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacı var ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Bunun farkındayız, ancak bazı Avrupa ülkeleri maalesef gerçekleri görmüyorlar ”dedi. Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu DW ile Çarşamba günü yayınlanan özel röportajda söyledi.

Ankara ‘nın önemli reform çabalarına rağmen, Türkiye’nin AB üyelik sürecini engellemeye yönelik siyasi engelleri yükseltmek için birkaç AB üye ülkesini adlandırmadan eleştirdi.

“Avrupa Birliği’nde sadece birkaç ülke aslında Türkiye’nin AB üyeliğine karşı. Üye ülkelerin büyük çoğunluğunun aslında Türk AB üyeliği lehine olduğunu ”vurguladı.

Türkiye ile Avrupalı ​​ortakları arasındaki bağlar, Türk siyasetçileri, Türk hükümetini yenilgiye uğramış askeri devralmaya karşı Türk hükümetiyle dayanışma göstermediği için ağır bir şekilde eleştirdiği için, Türkiye’deki yenilgiye uğramış olan darbeden bu yana geriledi.

Çavuşoğlu, bazı Batılı meslektaşlarının tutuklanan darbe girişimi gecesinin tavrından ötürü hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

“O gece birçok bakan beni gerçekten sorguladı. Sabah saat 3:00, Türkiye bu çizicilere nasıl davranacaktı. Şahsen nasıl yaptığımı sormak yerine ve durumun Türkiye’de nasıl olduğunu ”dedi.

FETO ve ABD merkezli lideri Fetullah Gülen’in mağlup girişimleri, 250 kişi şehit oldu ve yaklaşık 2. 200 kişi yaralandı.

Hangi darbeli darbe girişimini desteklediğini sordu ve Çavuşoğlu’nun başarısızlığı pişmanlık duyduğunu sordu: “Ne yazık ki büyük çoğunluğu…. Birçok Avrupa ülkesi. …Neredeyse hepsi.”

“Neden mağlup darbeden sonra kimse bizi ziyarete gelmedi?” Diye sordu.

Türk dışişleri bakanı, bazı Avrupa ülkelerini, yenilgiye uğramış askeri devirden sonra ülkeden kaçan darbe planlayıcılarına iltica statüsü verme konusunda eleştirdi.

Önceki İçerikDanimarka milletvekilleri burkaları yasakladı
Sonraki İçerikTürkiye’nin Washington Büyükelçisi ABD’ye döndü