Türkiye , Türk ihracatçı ağını genişletmek ve ürünlerin adıyla, markasıyla ve kalitesiyle hedef ülkelerde var olmasını sağlamak için ABD’nin Chicago kentinde 8 Ocak’ta bir ticaret merkezi kurdu .

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan internetteki açılış töreninde yaptığı açıklamada, “ABD, geçen yıl ihracat rekoru kırdığımız 44 ülke arasında yer almaktadır.” Dedi. “Şimdi önemli olan, ABD ile elde ettiğimiz bu ivmeyi sürekli ve sürdürülebilir kılmaktır.”

Hükümetin her zaman daha kurumsal bir şekilde hizmet vermeye çalıştığını vurgulayan Pekcan, “Yurt dışı ticaret merkezi modelimiz aslında Türk ürünlerinin tanıtımını sağlarken ortak fırsatlar sunan, maliyet avantajı sağlayan bir kurumsallaşma hikayesidir.”

Pekcan, küresel rekabet ortamının her geçen gün değiştiğini, yeni kavramların, kurumların ve araçların ortaya çıktığını söyledi.

“Bu, iş adamlarını, ihracatçıları, politika yapıcıları ve ilgili tüm ekonomik aktörleri küresel rekabette farklı yollar ve yöntemler geliştirmeye ve yenilikçi olmaya yönlendiriyor” dedi.

Türkiye, Çin ve Hindistan’da ticaret merkezleri açacak

Merkezle ilgili de açıklamalarda bulunan Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Birliğin ilk ticaret merkezinin Chicago’da açıldığını söyledi.

Türkiye, ABD’nin yıllık 2,5 trilyon dolarlık hacmiyle dünyanın en büyük ithalatçısı olması ve yüksek alım gücüne sahip olması nedeniyle merkez kurmak için büyük bir adım attı. “Umuyoruz ki Türk iş döngüsü, Chicago’daki deneyimlerden sonra ABD’deki farklı eyaletlerdeki ağını genişletecektir.”

Şehir, demiryolu, karayolu ve denizyolu ağlarının kesişme noktasında ABD endüstrisinin üretim merkezi olduğunu söyledi. “Ülke, yılda 650 milyar dolar değerinde tüketim malları satın alıyor, 150 milyar dolar değerinde yiyecek ve içecek ithal ediyor ve topraklarına 70 milyar dolarlık mobilya getiriyor.”

TOBB’un, dünyanın en yoğun üçüncü hava kargo taşımacılığının gerçekleştirildiği O’hare Uluslararası Havalimanı’nın yanına Türk firmaları için 10.000 metrekarelik bir alan yerleştirildiğini ifade eden TOBB, ” Fortune 500 listesi burada ve Türk şirketleri artık ağın merkezinde olacak.

“Bu hamle ile artık firmalarımıza ‘Gelin bu 2,5 trilyon dolarlık pazardan pay alın’ diyoruz.”

Gelecekte Çin ve Hindistan gibi pazarlarda daha fazla ticaret merkezinin kurulacağını da kaydetti.

Önceki İçerikDailymotion Türkiye’de yasal temsilci kurdu
Sonraki İçerikTürkiye 2020’de 83 ülkeye çiçek ihraç etti