Teminatsız özel okul açılamayacak, böylece sürekli artan özel okulların önüne geçmiş olunacak.

Kapanan, öğrencilerini başka okula devreden okul sayısının fazlalaşmasıyla karşı karşıya kalan kolejlerdeki öğrenci, öğretmen ve veli mağduriyetini en aza indirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), vakıf üniversitelerinin kuruluşuna benzer şekilde artık ‘teminat’ isteyecek.

TEMİNAT ŞARTI
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, “Ekonomik daralma var, okullar da bundan kendilerine düşen payı alıyor. Bir okul kapandığı zaman, öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için yeni açılacak okullardan teminat isteyeceğiz.” diye konuştu.

Özel okullara teminat şartı geliyor

“TEMİNATI YENİ AÇILAN OKULLARDAN İSTEYECEĞİZ”
Yıldız, “Teminatı yeni açılan kurumlardan isteyeceğiz. Amacımız kapanma durumunda olan kurumlardaki süreci kayyum vasıtasıyla tamamlamak. O yil eğitimin kesintiye uğramadan devam etmesi için biz devreye girmiş olacağız. Öğrenciyi korumak istiyoruz, kurum sahipleriyle de görüştük. Sektöre giriş daha kontrollü olacak.” dedi.

Özel okullara teminat şartı geliyor

Gayrimenkullerin de teminat olarak gösterilebileceğini belirten Yıldız, “Teminat miktarı, bankaya nakit bloke para gösterilebilir. Miktar, okul türüne ve kontenjana göre değişir. 100 öğrencili okulun teminatı farklı, 500 öğrencili olanın farklı olur. Teminat belirlemede kontenjan esas alınacak. Teminat olarak gayrimenkul de gösterilebilir. Okul binası kendisine ait de olabilir, başka bir binayı da teminat gösterebilir. Henüz mevzuat düzenlemesi için çalışmalar yapıyoruz. Hiçbir kurumun zora girmesini istemeyiz. Veli ve çocuklarımızın mağdur edilmemesi için bu önlemi almak zorundayız. Yönetmelik üzerinde çalışmalar yapılıyor” açıklamasını yaptı.

Önceki İçerikEverton taraftarı Cenk Tosun’a tepkili
Sonraki İçerikApple Fransa’ya 500 milyon euro vergi ödeyecek