Savunma Bakanlığı, yüksek hassasiyetli silahlarla yapılan grevin Mykolaiv Okean Tersanesi’ni vurduğunu söyledi

Rusya Savunma Bakanlığı Çarşamba günü, Ukrayna’nın Mykolaiv kentindeki Okean Tersanesi’ne düzenlenen bir saldırıda 500 kadar Ukraynalı askerin öldürüldüğünü iddia etti.

“21 Haziran’da, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin yüksek hassasiyetli silahlarıyla yapılan bir grev sonucunda, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 59. Mekanize Tugayının 500’e kadar askeri, Mykolaiv’in atölyelerinde bulunan silah ve askeri teçhizata sahip. Okean Tersanesi yıkıldı” dedi.

Konashenkov, başka bir askeri birimde, Luhansk bölgesinde savaşan 57 motorlu piyade tugayında, askerlerin emirleri yerine getirmeyi reddettiğini ve insan kayıplarının %60’ın üzerine çıkmasının ardından mevzilerini terk ettiğini söyledi.

Donetsk bölgesinde, Ukrayna silahlı kuvvetleri, Rus kuvvetleri tarafından yakalanmalarını önlemek için 30 yaralı ve sekiz ölü Amerikan ve İngiliz paralı askerini tahliye etti.

Konaşenkov, son gün boyunca Rus havacılığının beş mühimmat deposunu, bir hava savunma sistemi Buk-M1, 151 alanda insan gücü ve askeri teçhizatı imha ettiğini söyledi.

Roket kuvvetleri ve topçu, 253 insan gücü ve askeri teçhizat alanını, altı mühimmat deposunu, Mykolaiv’de bir yakıt terminalini, 13 üniteyi, birden fazla roketatar çalıştıran, 10 topçu birimini ve ABD yapımı bir topçu keşif istasyonu AN-TPQ’yu vurdu.

Konashenkov, “Gün içinde hava, füze ve topçu saldırılarında toplam 620’den fazla milliyetçi, 24 tank ve diğer zırhlı savaş araçlarının yanı sıra 27 özel araç imha edildi” dedi.

Sözcü, bu arada Rus hava savunma sistemlerinin bir Su-25 ve MiG-29 savaş uçağını, 16 insansız hava aracını, üç Tochka-U balistik füzesini ve 14 mermiyi düşürdüğünü kaydetti.

Özel askeri harekatın başlangıcından bu yana toplamda 211 uçak, 132 helikopter, 1.308 insansız hava aracı, 349 hava savunma sistemi, 3.733 tank ve diğer zırhlı muharebe araçları, 594 çoklu roketatar, 2.081 sahra top ve havan topu, 3 bin 801 adet özel askeri araç da imha edildi” dedi.

Rusya ile 24 Şubat’ta başlayan savaştan bu yana Ukrayna’da 4500’den fazla sivil öldürüldü.

BM rakamlarına göre, diğer ülkelere kaçan 7,7 milyonu da dahil olmak üzere 14 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Önceki İçerikKherson’da karşı saldırı ‘oldukça başarılı
Sonraki İçerikAirfryer nedir? Airfryer ne yapar, Airfryer satın al