Rusya Devlet Başkanı, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki üçlü ateşkes anlaşmasının tutarlı bir şekilde yerine getirildiğini söyledi.

Rusya, Azerbaycan ve Ermeni liderler arasında Dağlık Karabağ meselesini görüşmek üzere üç taraflı bir toplantı Pazartesi günü Moskova’da başladı.

Toplantıyı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan’a Rusya’nın başkentine geldikleri için teşekkür etti.

Putin, Rusya’nın Dağlık Karabağ’daki arabuluculuk çabalarının bölgede istikrarlı bir ateşkes sağlamayı amaçladığını söyledi.

Kasım ayında sona eren ateşkese atıfta bulunarak, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında üçlü ateşkes anlaşması tutarlı bir şekilde yerine getiriliyor. Dağlık Karabağ’daki durum istikrarlı. 48.000’den fazla insan ateşkesin ardından evlerine döndü.” Azerbaycan’ı on yıllardır süren Ermeni işgalinden kurtaran uluslararası alanda tanınan topraklarında savaşmak.

“Rusya, AGİT Minsk Grubu’nun tüm adımlarında mutabık kaldığı düzenlemeyi takip ediyor. Ortaklarımızla adımlarımıza sürekli danışmaya devam ediyoruz” dedi.

Putin, liderlerin şu anda Dağlık Karabağ’da konuşlandırılmış olan Rus barış gücü faaliyetlerinin yanı sıra sınır hatları, insani sorunlar ve kültürel mirasın korunması gibi çeşitli konuları tartışacaklarını söyledi.

“Ekonomik, ticari ve ulaşım bağlantılarının ve sınırlarının açılması konusu özellikle önemli. Bu konudaki çalışmaların Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan başbakan yardımcılarının başkanlığında ortak çalışma grubu tarafından yürütülmesi planlanıyor.” dedim.

– Karabağ’da ne oldu?

Eski Sovyet cumhuriyetleri arasındaki ilişkiler, Ermeni ordusunun uluslararası alanda Azerbaycan toprağı olarak tanınan Yukarı Karabağ’ı ve yedi komşu bölgeyi işgal ettiği 1991 yılından beri gergin.

27 Eylül 2020’de yeni çatışmalar çıktığında Ermeni ordusu sivillere ve Azerbaycan güçlerine saldırılar düzenledi ve hatta insani ateşkes anlaşmalarını ihlal etti.

Altı hafta süren çatışma sırasında Azerbaycan, birkaç şehir ve 300’e yakın yerleşim yeri ve köyü kurtarken, en az 2.802 asker şehit oldu. Kaynaklar ve yetkililer, Ermeni tarafındaki kayıpların sayısının 5.000’e kadar çıkabileceğini söylediği farklı iddialar var.

İki ülke, çatışmayı sona erdirmek ve kapsamlı bir çözüm için çalışmak üzere 10 Kasım 2020’de Rus aracılı bir anlaşma imzaladı.

Ateşkesi izlemek için bir Türk-Rus ortak merkezi kuruluyor. Bölgede Rus barışı koruma birlikleri de konuşlandırıldı.

Ateşkes, anlaşmaya göre silahlı kuvvetleri geri çekilen Ermenistan için Azerbaycan için bir zafer, Ermenistan için bir yenilgi olarak görülüyor.

Ancak son haftalarda bazı Ermeni askerlerinin dağlık enklavda saklandıkları söylenen ihlaller bildirildi.

Önceki İçerikMerkel, Twitter’ın Trump yasağını eleştirdi
Sonraki İçerikTürkiye yeni WhatsApp politika kurallarını askıya aldı