Akkuyu Nükleer Santrali ve TurkStream doğal gaz boru hattı gibi telefon görüşmeleri sırasında stratejik projeler de memnuniyetle karşılandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü Suriye’deki son gelişmeleri Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Erdoğan ve Putin, Suriye’de siyasi bir çözüm için Astana sürecinde kazanılan kazanımların önemine dikkat çekerek, rejim ve muhalefetin BM içinde ilerlemek için sürecin yapıcı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Liderler, Suriye’nin toprak bütünlüğünü vurguladı ve bunun İran ile İsrail arasında bir çatışma bölgesi haline gelmemesi konusunda anlaştılar.

Erdoğan, Suriye ile ilgili siyasi sürecin PYD / YPG veya terör örgütlerinin kontrolü altındaki grupları içermemesi gerektiğini söyledi. Akkuyu Nükleer Santrali ve TurkStream doğal gaz boru hattı gibi telefon görüşmeleri sırasında stratejik projeler de memnuniyetle karşılandı.

Erdoğan ve Putin geçtiğimiz ay Türkiye’nin güneydeki Mersin vilayetindeki Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin (NPP) temel atma törenine katıldı.

Her biri 1,200 megavatlık bir kapasiteye sahip olan dört üniteden oluşan Akkuyu Nükleer Santrali, Rus Devleti Nükleer Enerji Ajansı Rosatom tarafından inşa edilecek.

TurkStream projesi, Türkiye’nin kullanımına yönelik 15.75 milyar metreküp doğal gaz kapasitesiyle Rusya’dan Türkiye’ye doğrudan bir boru hattı iken, Avrupa’nın ihtiyaçları için aynı 15,75 milyar metreküp kapasitesine sahip ikinci bir hat planlanmaktadır.

Erdoğan ve Putin, gelişen ekonomik ikili ilişkiler için yerel para kullanımının da altını çizdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz