Düşen bir Sriwijaya Hava jetinin kara kutularının aranması, 62 kişiyi taşıyan uçağın Java Denizi’ne yüksek hızla burun kıvırmasına neden olan araştırmayı artırmak için 11 Ocak’ta yoğunlaştı .

Boeing 737-500 uçağı, Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan kalktıktan dakikalar sonra 9 Ocak’ta şiddetli yağmur sırasında ortadan kayboldu ve şimdiye kadar yapılan aramalarda uçak parçaları ve insan kalıntıları bulunmasına karşın hayatta kalanlardan hiçbir iz yok.

Yetkililer, Cakarta sahilinin hemen kuzeyindeki Bin Ada zincirindeki Lancang ve Laki adaları arasında kokpit ses ve uçuş veri kayıt cihazlarının bulunduğu kutulardan gelen sinyallerin tespit edildiğini söylediler. Yetkililer, uçağın denize düştüğü sırada uçağın kuyruğundan ayrılan kara kutulardan seslerin çıktığı bir yeri işaretlediklerini söylediler.

Kokpit ses kaydedici, pilotlar arasındaki konuşmaları tutar ve veri kaydedici, hava hızı, irtifa ve dikey hızlanma gibi elektronik bilgileri izler. Bulunduklarında, limana nakledilecekler ve kaza incelemesini denetleyen Ulusal Ulaşım Güvenliği Komitesine teslim edilecekler .

10 Ocak’tan bu yana bir düzineden fazla helikopter, 53 donanma gemisi ve 20 tekne ve 2.600 kurtarma personeli arama yapıyor ve 23 metre (75 fit) derinlikte suda uçağın parçalarını buldu ve kurtarma ekiplerinin aramaya devam etmesini sağladı. alan.

Televizyon görüntüleri, bulunan parçalar arasında iniş takımları, tekerlekler ve bir jet motorunu gösterirken, diğer kurtarma ekipleri kimlik tespiti işlemi için Jakarta’nın doğusunda bir polis hastanesine insan kalıntıları içeren bir düzine ceset çantasını getirdiler.

Ulusal Arama ve Kurtarma Ajansı şefi Bagus Puruhito, yüksek teknolojili “ping konum belirleyici” ekipman kullanan dalgıçların 20 metre (65 fit) deniz dibi çamurunun altında tanımlanmış bir hedef aradıklarını söyledi.

Ulaştırma komitesi başkanı Soerjanto Tjahjono, kara kutuların araştırmacılara değerli bilgiler sağlayabileceğini söyledi. Tjahjono, cihaz bulunup müfettişlerin tesisine götürüldüğünde, cihazı kurutup temizlemek ve verilerini indirmenin üç ila beş gün süreceğini söyledi.

“Sorunun karmaşıklığına bağlı olarak” onu analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tjahjono, arama yapanların bulduğu enkazın durumunu gördükten sonra olası bir havada dağılma olasılığını dışladı.

Jetin daldığında sağlam olduğunu ve suyla çarpması üzerine parçalara ayrıldığını söyledi. Enkaz bir alanda yoğunlaşırken, havada meydana gelen bir patlama enkazın geniş bir alana yayılmasına neden olacaktı.

Tjahjono, Associated Press’e “Su ile çarpması üzerine doğal olarak parçalandı … Şimdiye kadar doğal olmayan bir yıkım veya patlama belirtisi yok” dedi. “Ancak bunun yine de kara kutuları okuyarak onaylanması gerekiyor.”

Komitenin müfettişi Nurcahyo Utomo, kazanın nedenini araştırmanın bir parçası olarak pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki konuşmanın kayıtlarını ve dökümlerini topladıklarını söyledi.

Utomo, ekibinin hala uçağın hareketleriyle ilgili radar verilerini incelediğini ve düşen uçuşu kontrol etmekten sorumlu hava trafik görevlileriyle röportaj yaptığını söyledi. Yakın gelecekte havayollarının teknisyenleri, balıkçılar ve uzmanları da dahil olmak üzere tanıklarla daha fazla görüşme yapılacak.

Müfettişler, uçak yere çok yakınsa pilotu uyarabilecek bir cihaz olan Yere Yakınlık Uyarı Sistemi, bir radyo altimetre ve çoğunlukla aşağıdan diğer birkaç parça gibi deniz tabanındaki arama görevlileri tarafından bulunan uçağın tüm parçalarını araştırıyorlar. Utomo, uçağın kuyruğunun yanında, dedi.

Singapur Ulaşım Güvenliği Soruşturma Bürosunun kara kutuları aramada komitesine yardım edeceğini ve Birleşik Devletler Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun kazayı araştırmaya katılacağını söyledi.

Komite, bir ay içinde kazayla ilgili bir ön araştırma raporu ve bir yıl sonra bir nihai rapor yayınlayacak.

260 milyondan fazla insanıyla dünyanın en büyük takımada ülkesi olan Endonezya, feribotların aşırı kalabalık olması, eskimiş altyapı ve yetersiz uygulanan güvenlik standartları nedeniyle karada, denizde ve havada meydana gelen ulaşım kazalarından rahatsız oldu.

Ekim 2018’de Lion Air tarafından işletilen bir Boeing 737 MAX 8 jet, Cakarta’dan kalktıktan birkaç dakika sonra Java Denizi’ne daldı ve gemideki 189 kişinin tamamını öldürdü. Cumartesi günkü felakete karışan uçakta Lion Air kazasında rol oynayan otomatik uçuş kontrol sistemi yoktu ve beş ay sonra Etiyopya’da bir 737 MAX 8 jetinin çarpışması, MAX 8’in 20 ay boyunca karaya oturmasına neden oldu. .

Lion Air kazası, Sumatra adasında Medan yakınlarındaki bir Garuda havayolları uçuşunda 234 kişinin öldüğü 1997 yılından bu yana Endonezya’nın en kötü havayolu felaketi oldu. Aralık 2014’te, Endonezya’nın Surabaya kentinden Singapur’a bir AirAsia uçağı denize daldı ve 162 kişi öldü.

Sriwijaya Air geçmişte sadece küçük olaylar yaşamış, ancak 2008 yılında bir hidrolik sorun nedeniyle inerken uçak pistten çıktığında bir çiftçi hayatını kaybetmişti.

Amerika Birleşik Devletleri 2007 yılında Endonezyalı havayollarının ülkede faaliyet göstermesini yasakladı, ancak uluslararası havacılık standartlarına uygunluktaki gelişmeleri gerekçe göstererek 2016 yılında kararı tersine çevirdi. Avrupa Birliği daha önce benzer yasaklar uyguladı ve bunları Haziran 2018’de kaldırdı.

Önceki İçerikTürkiye gümrük birliğinin güncellenmesi gerektiğini vurguladı
Sonraki İçerikHouston banliyösünün belediye başkanı şapkadan bir isim alarak seçildi