Michele Bachelet, “Ukrayna’daki savaş birçok kişinin hayatını mahvetmeye, yıkıma ve yıkıma neden olmaya devam ediyor” diyor.

BM insan hakları şefi Pazartesi günü Ukrayna’daki savaşın dehşetini ve risklerini vurgulayarak, milyonlarca insanı gıda güvensizliği ve yoksulluğa sürükleme riski taşıyan küresel gıda, yakıt ve mali krizler konusunda uyardı.

50. İnsan Hakları Konseyi’nin açılış oturumunda konuşan Michele Bachelet, “Ukrayna’daki savaş birçok insanın hayatını mahvetmeye, yıkıma ve yıkıma neden olmaya devam ediyor.

“Sivil halka uygulanan dehşet, gelecek nesiller de dahil olmak üzere silinmez izlerini bırakacaktır.”

Savaşın sosyal, ekonomik ve politik sonuçlarının Ukrayna ve dünya genelinde “sonu görünmeyen” bir şekilde dalgalandığını söyledi.

Bachelet, 1,2 milyar insanın aynı anda finans, gıda ve enerjinin üç boyutunun tümüne ciddi şekilde maruz kalan ve savunmasız ülkelerde yaşadığını söyledi.

Haklar şefi, “Dünya Gıda Programı, ciddi gıda güvencesizliği olan insan sayısının 2022’nin başında 276 milyondan 323 milyona çıkmasının beklendiğini tahmin ediyor” dedi.

BM Küresel Kriz ve Müdahale Grubu’na atıfta bulunarak, daha yüksek gıda ve enerji fiyatları, artan enflasyon, ihracat kısıtlamaları ve sıkılaşan mali koşulların birleşiminin, özellikle en savunmasız olanlar için yıkıcı olacağını söyledi.

Bachelet, “Ülkeler arasındaki ve ülkeler içindeki eşitsizlikler hızla artıyor, COVID-19’un toparlanmasını tehdit ediyor, SDG’lerin (BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri) uygulanmasındaki ilerlemeyi baltalıyor ve iklim eylemini yavaşlatıyor” dedi.

“Bu çoklu ve kesişen zorluklar ve artan küresel gerilimler karşısında, tanıştığım birçok insan kendi geleceklerini, toplumlarının ve dünyamızın geleceğini sorguluyor.”

Önceki İçerikİlk Türk hacı grubu Hac için Suudi Arabistan’a geldi
Sonraki İçerikYen, USD karşısında 24 yılın en düşük seviyesini gördü