Salı gecesi Host, Paktika sınır illerini sallayan depremden sonra ölü sayısı artabilir

Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Afganistan’ın doğusunda meydana gelen ölümcül bir depremde 1000’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve yaklaşık 1.600 kişinin yaralandığını söyledi.

Eyaletin Bilgi ve Kültür Dairesi Başkanı devlete bağlı Bakhtar Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Paktika eyaletinde 1000’den fazla kişi öldü ve 1500’den fazla kişi yaralandı.”

Eyaletin Gayan ve Barmal ilçelerinde kurtarma operasyonları devam ederken ölü sayısının artabileceğini de sözlerine ekledi.

Şimdiye kadar, Host ilinde en az 29 kişi öldü ve 95 kişi yaralandı, ülkede toplam ölü sayısı 1029’a ve 1.595 kişi yaralandı.

Paktika ve Host, dün gece meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki depremden yüzlerce evin yıkıldığı ülkenin en çok etkilenen illeri oldu.

Afet yönetiminden sorumlu devlet bakan yardımcısı Maulvi Sharafuddin Muslim, yalnızca Giani bölgesinde en az 218 kişinin öldüğünü ve 300’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Dün gece doğu sınır illeri Host ve Paktika’yı sallayan sarsıntı, bölgelerde büyük yıkımlara neden oldu.

Afgan yetkililer, onlarca kişinin durumunun kritik olması nedeniyle ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Başkent Kabil’deki bir polis sözcüsü Halid Zadran, “Yok edici depremlerde yüzlerce insanın öldüğü ve yaralandığı memleketim Paktika eyaletinden trajik raporlar var. Evler yıkıldı ve insanlar enkaz altında” dedi. bir tweet.

“Kabil’den gelen yardım ekipleri bölgeye ulaştı ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Tüm yardım kuruluşları yardımlarını Paktika’ya yönlendirmeli.”

Taliban yetkilileri de depremin vurduğu bölgelerde acil yardım talebinde bulundu.

Sosyal medyada dolaşan video ve fotoğraflar, dün gece meydana gelen yıkıcı depremde evlerin yerle bir edildiğini gösteriyor.

Önceki İçerikİngiliz savunma şefi Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edecek
Sonraki İçerikKüresel enerji yatırımında %8’lik büyüme, enerji kriziyle başa çıkmak için yetersiz