Ramazan ayının klasikleşen programı olan Kur’anı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasının sevilen jüri üyesi Osman Egin Hoca Kimdir? Nereli biyografisi

TRT1’in her Ramazan ayında ekranlara yeni bölümleriyle getirdiği Kur’anı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasının sevilen jüri üyesi Osman Egin Hoca Kimdir? Naif tarzı ve yapıcı yorumlarıyla izleyenlerin beğenisini kazanan Osman Egin Hoca’nın biyografisi haberimizde.

OSMAN EGİN HOCA KİMDİR NERELİ?

Ramazan aylarının artık vazgeçilmez programlarından biri haline gelen Kuran’ı Kerim’i güzel okuma yarışması TRT 1 ekranlarında yayımlanmaya devam ediyor. Programın jüri üyelerinden biri olan Osman Egin hoca izleyiciler tarafından en merak edilen isim oldu. Peki Osman Egin Hoca kim? Nereli Evli mi eşi kim Kitapları neler?

Dünyada bir ilk olan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Programda her hafta bir yarışmacı ödüllendirilirken büyük ödül program sonunda veriliyor. İzleyiciden tam not alan programın jüri üyeleri ise; İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’den oluşuyor.

OSMAN EGIN KURAN TİLAVETİ

OSMAN EGİN KİMDİR ASLEN NERELİ EVLİ Mİ?

Yarışmanın ilk gününden bu yana jüri koltuğunda oturan Osman Egin hoca, yaptığı yapıcı yorumlar, verdiği örnekler, samimiyeti ve içtenliği ile seyircilerin gönlünü kazanmayı başardı. Özellikle yarışmacıların şevkini ve isteğini kırmamak adına yüksek puanlar vermesi izleyicileri mutlu etti.

Bu nedenle başarılı jüri üyesi izleyiciler tarafından en çok merak edilen isim oldu. İşte ünlü hocanın biyografisi…

Osman Egin, 25 Eylül 1960 yılında dünyaya geldi. İlkokul eğitimi öncesinde Arapça eğitimi alan Egin 7 yaşında hafız oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Egin’in güzel okuma ve hafızlık yarışmalarında dereceler aldı.

Baba tarafından aslen Trabzonlu olan Osman Egin, şuanda Abdurrahman Gürses Diyanet Eğitim Kurumu’nda müdür olarak görev yapıyor. Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma yarışmasında jüri üyesi olarak tanınan yazar aynı zamanda çalıştığı eğitim kurumundaki bazı önemli isimler ile birlikte üst düzey kişilere eğitim veriyor.

Bilgi birikimi, kıraatı, tatlı dili ve güler yüzü ile izleyenleri kendine hayran bırakan Osman Eğin Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi müdürüdür. 2015 yılında İstanbul’da açılışı yapılan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının en üst eğitim kurumlarından biri olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Başarılı jüri üyesinin yöneticilik yaptığı bu eğitim merkezi aslından bir nevi hizmet içi eğitim veren enstitülerden biri olarak bilinmektedir. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni ise, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinde vaiz ve müftülerin de eğitim almasıdır. Yani merkezde sadece bu işe yeni başlayanlar değil kendini geliştirmek isteyen din adamları da eğitim almaktadır. Yani üniversitelerin yüksek Kıraat alanında ihtisas sahibi olan Eğin, ülkemizde Vaiz ve müftüleri yetiştirmek üzere 550 senelik bir geçmişi bulunan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim merkezinin müdürlüğünü yapmaktadır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

OSMAN EGİN HOCA KİTAPLARI

Aslen Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Os Köyünden olan, (Diğer adıyla Turnalı Köyü) Osman Eğin Hoca’nın Başarılı hocanın Diyanet İşleri Başkanlığı yayınevi tarafından çıkartılan 3 kitabı bulunmakta. Bunlar;

Kuran Öğreniyorum (Muhtasar)

Kur’an Öğreniyorum (Tecvitli)

Hafızlık Risalesi eserleridir.

Halil Necipoğlu Kimdir?

Mehmet Ali Sarı Hoca Kimdir?

Önceki İçerikSarıklı cübbeli amiral Mehmet Sarı kimdir? Hangi cemaatten
Sonraki İçerikEmre Dorman evli mi Eşi kim? Kaç yaşında