Hem ablası hem de yeğeni böbrek hastası olan Kadriye Atak adlı kadın, hayatının en zor kararını verdi. Atak, bir böbreğini yeğenine değil, ablasına verdi. Sevindirici haber 2 gün sonra geldi.

13 yıl önce kendisine 4 yıl önce de annesine böbrek yetmezliği tanısı konan ve haftada 3 gün diyalize giren Adnan Büyüközkan, Antalya’daki bir hastanede kadavradan gelen böbrek sayesinde ameliyat oldu. Asıl hikaye kendisinden 2 gün önce ameliyat olan annesine ait. Çünkü annesi Saliha Büyüközkan’a, kardeşinden alınan böbrek nakledildi. Biri ablası diğeri yeğeni olan kardeş Kadriye Atak, seçimini ablasından yana kullanarak böbreğini verdi.

2 GÜN SONRA OĞLU NAKİL OLDU
1 yıl organ nakil listesinde bekleyen Adnan Büyüközkan ise annesinin ameliyatından 2 gün sonra kendisine uygun donör bulunduğu haberiyle büyük sevinç yaşadı. Aynı hastanede kadavradan yapılan nakille Adnan Büyüközkan da sağlığına kavuştu. Yan yana yataklarda ve aynı odada kalan anne- oğul taburcu olup, evlerine dönecekleri günü bekliyor.

ÖNCE EVLADI SONRA KENDİSİ
Saliha Büyüközkan, 4 yıl önce kendisine yüksek tansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği tanısı konulduğunu söyledi. Hayatta kız kardeşinden başka kimsesi olmadığını söyleyen Büyüközkan, “Hastalığım ortaya çıkınca kız kardeşim hep ‘Ablam ben sana böbreğimi vereceğim’ diyordu. Verdi de. Canını bana verdi. Dünyalar benim oldu” dedi. Oğlu Adnan’ın da kendisi gibi kronik böbrek yetmezliği hastası olduğunu ve 13 yıl boyunca diyalize girdiğini anlatan anne, “Oğlum diyalizden sonra eve gelip uyurdu. Başına oturup ağlardım. ‘Hay oğlum sana da bir böbrek çıksa da nakil olsan’ derdim. Çok üzülürdüm” dedi.

2019 YILINA MUTLU GİRDİLER
Kendisine tanı konulmadan önce oğluna böbreğini vermek istediğini de belirten Saliha Büyüközkan, “Doktorlar riskli olduğunu anlattı. Sağlıklı olmadığımı ve böbreğimi veremeyeceğimi söylediler” dedi. Oğluyla iki gün arayla böbrek nakli olan Saliha Büyüközkan, 2019 yılına hem kendisi hem de oğlunun sağlıklı girdiğini söyleyerek, doktorlarına teşekkür etti.

ABLA SEÇİMİ DAHA BASKIN GELDİ
Ablasına böbreğini veren Kadriye Atak ise yeğeni ve ablası arasında kaldığını anlatırken, “Ablama tanı konulduğundan bu yana hep böbreğimi vereceğimi söyledim. Benim ablamdan başka kimsem yok. Ablamı yaşatmak için bu kararı verdim. Yeğenim de hastaydı. Biri canım, biri cananım ama düşündüğümde ‘canım’ daha önde geldi. O yüzden ablama vermeyi tercih ettim” diye konuştu. Yeğeninin de kadavradan böbrek nakliyle sağlığına kavuştuğunu belirten Atak, her ikisinin sağlıklı olmasına çok sevindiğini ifade etti.

SAYGIYLA KARŞILADI
İlk olarak Van’da askerlik yaparken hastalığının ortaya çıktığını belirten Adnan Büyüközkan, kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulunca diyalize girdiğini söyledi. Kendisi gibi hasta olan annesine böbrek veren teyzesinin kararını saygıyla karşıladığını söyleyen Büyüközkan, “Allah’a hep dua ettim bana da bir böbrek çıksın diye. Allah dualarımızı kabul etti. Annem de ben de sağlımıza kavuştuk. Allah tüm hastalara şifa versin” şeklinde konuştu.

KaynakDHA
Önceki İçerikSigara içenlere kötü haber
Sonraki İçerik30 ilaç daha geri ödeme listesine alındı